Finanse nowożeńców, finanse w małżeństwie

Już dziś porozmawiajcie na temat finansów. Ustalcie wspólnie priorytety, ułóżcie swój wspólny budżet. Unikniecie w ten sposób wielu niepotrzebnych kłótni związanych z finansami  Jeśli chcesz więcej to zapraszamy na kurs Finanse w związku >>>

Małe inwestycje, są potrzebne by zrozumieć istotę inwestowania. By nasze myślenie otworzyło się na wyszukiwanie lub stwarzanie mechanizmów inwestycyjnych. Artykuł z serii inwestycje mrówki.

Jest masa poradników bogacenia się, odnoszenia sukcesów, motywacji. Jednak odpowiedz kryje się bardzo blisko nas. Można ją odkryć metodą małych kroczków, małych pytań. Napiszę tutaj w skrócie bo cenię swój czas i twój. Jeśli potrzeba więcej to proszę w komentarzach. (ARTYKUŁ GOŚCINNY).

W małżeństwie ważną sprawą jest, aby mąż i żona wypracowali wspólne podejście do finansów. Oboje wywodzicie się z różnych domów, jedni z bardziej inni mniej zamożnych, może w rodzinach obojga z Was się nie przelewało, a może wprost przeciwnie, pieniędzy nigdy na nic nie brakowało i mogliście pozwolić sobie na spełnianie wszelkich zachcianek i wydawać pieniądze na różne gadżety.

Ślub i związek małżeński współcześnie to nie to samo co jeszcze 50 lat temu. Dziś nie jest to „wejście na nową drogę życia,” a raczej pewien etap we wspólnym życiu. Jeżeli już para zdecyduje się wziąć ślub – jak jej wydatki zmienią się w stosunku do tych sprzed sakramentu? Czy w ogóle ulegną zmianie?

Kiedy nadchodzi czas wesela, zazwyczaj mamy już zgromadzoną większą gotówkę na ten cel, główny koszt wesela - przyjęcie - ponoszony jest właściwie już w dniu samego wesela, a właściwie na jego zakończenie. Jeżeli zgromadziliście już większość środków, warto założyć lokatę, by pieniądze się "nie rozeszły".

Poniżej lista z niektórymi propozycjami lokat:

 

W tym artykule, będącym częścią cyklu "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" dowiesz się więcej na temat tego, w jaki sposób rozsądnie podejść do tematu wydatków na garnitur, oprawę muzyczną, wiązankę ślubną, dekorację kościoła, przystrojenie sali.

 

 

 

W ostatnim artykule z cyklu "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" przeczytasz m.in. w jaki sposób nie wydać fortuny na makijaż i fryzurę ślubną, obrączki, samochód, fotografowanie i filmowanie. Ponadto znajdziesz wskazówki czy należy ograniczać ilość zaproszonych gości i zorganizować skromne przyjęcie czy też lepiej  "zaszaleć" i zorganizować dużą uroczystość.

 

 

 

W kolejnej części artykułów "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" dowiesz się więcej na temat tego, w jaki sposób rozsądnie podejść do tematu wydatków na zaproszenia, menu weselne oraz suknię ślubną.

 

 

 

 

 

W tym artykule znajdziecie opis kolejnych technik negocjacyjnych, po zastosowaniu których nie przepłacicie za swój ślub i wesele. Ponadto w artykule znajdziesz również parę informacji na temat zawierania umów. Przygotowując się do wesela i ślubu będziecie podpisywali umowy np. z fotografem, zespołem muzycznym, kamerzystą, z kierownikiem sali, w której organizujecie przyjęcie. Bardzo istotne jest zawarcie umowy w taki sposób, by w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, Wasze dobro było chronione. Zachęcam do lektury.

 

 

W tym artykule przedstawimy parę technik negocjacyjnych, które możesz użyć podczas ustalania ceny za poszczególne usługi. Z pewnością takie umiejętności będziecie mogli wielokrotnie wykorzystać w ciągu Waszego wspólnego małżeńskiego życia podczas zakupu mieszkania, samochodu, czy też w trakcie organizowania urlopu.

 

 

Konto bankowe w małżeństwieWspółcześnie coraz częściej pary rozmawiają o finansach przed ślubem – to bardzo dobry znak. Niestety dużo Polaków dalej ma wysoce naiwny obraz małżeństwa – kochamy się, będziemy sobie pomagać, pieniądze to nie wszystko. Oczywiście, że pieniądze to nie wszystko i szczęścia nie dają, ale należy na nie spojrzeć z właściwej perspektywy. Pieniądze nie powinny rządzić naszym życiem uczuciowym dlatego właśnie należy o nich rozmawiać. W 1999 roku 1 437 par jako powód rozwodu wpisało „ nieporozumienia na tle finansowym i inne przyczyny” taki powód rozwodu w 2010 roku był udziałem 3 498 par.

klotnie o poniedze w zwiazkuNawet najlepsze małżeństwo nie uniknie kłótni. Codzienne wspólne życie nie jest łatwe, a pokłócić się można niemal o wszystko. Okazuje się, że w Polsce aż 70 % par kłóci się o… pieniądze. Jest to na tle krajów europejskich wysoki odsetek – w większości wynosi on około 40 %, niższy ma nawet Turcja – 55%. Dane te uzyskano z badania przeprowadzonego na zlecenie grupy ING zrealizowanego w dziesięciu krajach UE oraz Turcji – Finansowy barometr ING.
Nie powinniśmy się dziwić tym danym skoro co dwudziesty badany nie jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej (dane z wyżej wymienionego badania), 2/3 Polaków ma pieniądze tylko na bieżące wydatki, najczęściej zarabiamy 3200 zł brutto za miesiąc (Dane z GUS z 2012) czyli około 530 € podczas gdy najniższy zarobek Brytyjczyka to około 1200 € (netto). Polacy są coraz bardziej świadomi różnic w poziomie życia. Małe zarobki to z pewnością źródło frustracji, o wiele łatwiej do kłótni na tle finansowym dochodzi gdy pieniędzy najzwyczajniej pod słońcem brakuje. Jednak czy za tak fatalne statystyki można winić tylko kiepskie zarobki?

Oto kolejna porcja porad zaczerpnięta z ebooka "Jak nie przepłacić za ślub i wesele". W dzisiejszym artykule przeczytasz m.in. - jak zareagować na przedstawiane nam propozycje i nie decydować się na wszystko, co zostanie nam zaoferowane. Ponadto odnajdziesz tu parę wskazówek dotyczących negocjacji.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem przedstawiającym porady dla narzeczonych planujących własny ślub i wesele. Artykuł jest fragmentem ebooka "Jak nie przepłacić a mieć świetny ślub i wesele."

 

 

 

pieniadze w malzenstwieŚlub i wesele to nie tylko najważniejszy i dla wielu najpiękniejszy moment w życiu, to również niesamowity wydatek. Zazwyczaj ponoszony przez rodziców nowożeńców, choć dziś – kiedy statystyczny Polak na ślub decyduje się później (często ma już własne oszczędności, stałą prace) sprawy wyglądają bardzo różnie. Jeżeli przygniotły was trudy finansowe przygotowania ślubu – pamiętajcie to dopiero początek wydatków. Pieniądze w małżeństwie...

Jedna rzecz w trakcie przygotowania do ślubu zaskoczyła mnie dość mocno i niestety negatywnie. Otóż kiedy pojawiało się w rozmowach słowo "ślubne" bądź "weselny"- momentalnie ceny na makijaż ślubny, wiązankę ślubną, tort weselny szybowały w górę z niesamowitą prędkością. Często podczas przygotowań do ślubu zgadzamy się na kwotę podaną przez usługodawcę bez zastanowienia. Później kiedy zaczynamy sumować wszystkie wydatki okazuje się, że budżet weselny został przekroczony. Jeżeli jesteś w trakcie przygotowań do ślubu myślę, że warto zapoznać się z ebookiem, w którym zebraliśmy wiele praktycznych uwag i wskazówek.

 

 

Co zrobić gdy nasza druga połówka wydaje lekką ręką ciężko zarobione pieniądze? Kto z nas nie słyszał historii kolegi – „Moja żona kupiła sobie buty za 300 zł! Po co jej nowe buty skoro w szafie ma już 5 par?”. Legendą wręcz obrastają kobiece „wypady” do galerii handlowych – panowie którzy dają swym wybranką karty kredytowe muszą mieć mocne nerwy, albo sporo zaufania. Przykładów nie brakuje również na forach internetowych, choć panowie rzadziej niż panie żalą się na lekkomyślność swoich drugich połówek w taki akurat sposób.

 

Intercyza przed slubemWedług polskiego prawa po ślubie pomiędzy małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. Jest to stan domyślny, który ma wiele zalet, takich jak możliwość wspólnego rozliczania się w urzędzie skarbowym czy lepsza zdolność kredytowa, bywa też jednak niebezpieczna. By zachować po ślubie  rozdzielność majątkową, lub ograniczyć wspólnotę niektórzy decydują się na spisanie umowy zwanej intercyzą. Możemy to zrobić w dowolnym momencie trwania związku i zazwyczaj pośpiech w tej materii jest zbędny, zdarzają się jednak sytuacje w których dokument taki warto sporządzić już przed zawarciem małżeństwa.