Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Romowy o finansach we Dwoje- dialog finansowyZ tego nagrania dowiesz się jak rozmawiać w związku o pieniądzach tak aby przynosiło to efekty oraz było przyjemne dla obojga płci. Jeśli zastosujecie wskazówki to zobaczycie efekty już w pierwszym roku.

Najważniejszym w związku jesteście wy i wasze wzajemne relacje
Rozmawiajcie by znać partnera i partnerkę
by wspierać się  i rozwijać się

-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Najważniejszym tematem w związku jesteście wy sami i wasze relacje na różnych płaszczyznach. Jedną z płaszczyzn są właśnie pieniądze, które łączą sie z wolnym czasem, siłą – zmęczeniem, rozwojem, rodziną. Poukładanie w tym obszarze odzwierciedli się w relacjach na pozostałych płaszczyznach. Ale nie uzdrowi!!!   Pierwszym etapem układania jest właśnie rozmowa, potem planowanie a następnie działanie. Ważne jest by pamiętać o tym kole i często powtarzać. Rozmawiać zanim konflikty i nieporozumienia nawarstwią się, urosną. Rozmawiać by motywować się na wzajem i wspierać się w tej drodze życia we dwoje.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Napęd na dwa koła
-  rzeczy są takie jakie im nadamy znaczenie
-  mężniejszy są inni niż kobiety i odwrotnie

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aby rozmowa była skuteczna należy zdać sobie sprawę:
- rzeczy są takie jakie im nadamy znaczenie (patrzenie przez różowe okulary). Spotkanie rodzinne, żona przyniosła z kuchni ciasto i talerzyki. Odwróciwszy się usłyszał brzęk talerzy.   Mówi cieplutko do swojego męża obracając się oj fajtłapeczku czy ty zawsze musisz niszczyć ... on do niej. Kochanie, twojej mamusi się wyśliznął. Żona z uśmiechem Oj mamo tych talerzyków i tak mamy dużo... więc nic nieszkodni.  Obieramy rzeczy tak jak chcemy lub mamy wyćwiczoną percepcję.
- mężczyżni są inni niż kobiety i odwrotnie tutaj można mówić dużo... Jedno z was pewnie ma większe zdolności działania, planowanie i tak dalej sami widzicie na różnych przykładach jakie jest wasze podeście do czasu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sekrety  prowadzenia dobrych rozmów
Używać jak najwięcej My
Mówimy o swoich odczuciach
Chwal, uwypuklaj co jest dobre
Podawaj przykłady bez ogólników
Zadawaj pytania
Mądrze dawaj uwagi i krytykę zachowania a nie osoby
Humor
Na zakończenie podsumuj rozmowę

-- -----------------------------------------------------------------------------------------------------
Używać jak najwięcej My (jeśli używamy sformułować my a nie ja i ty szybciej dojdziemy do porozumienia). Postarajcie się  zrobić próbę a zobaczycie jak to działa. Żydzi dzięki temu w Japonii nikli prześladowań ponieważ Rabin na spotkaniu z decydentami w Japonii na pytanie dlaczego żydzi są prześladowani przez Niemców powiedział. Bo wszyscy jesteśmy Azjatami, a my żyjemy w europie. Dając sygnał iż jesteśmy jedno a po Żydach przyjdzie czas na Japończyków. Stąd Japończycy zapobiegli u siebie prześladowań.
Mówimy o odczuciach – MOICH ODCZUCIACH, przykład:
Ty mnie mnie  nie taktujesz poważnie... takie stwierdzenie zachęca do ataku obronnego.
Czuję się traktowana niepoważnie przez Ciebie...  budzi w partnerze chęć pomocy, wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji
Chwal, uwypuklaj to co jest dobre. W tym momencie będzie to rosło i mnożyło się. Wiesz pewnie, że tak łatwo można wejść narzekanie i po takiej rozmowie będzie jest jeszcze gorzej niż było. Masz przecież budować partnera, rozwijać go, rozwijać małżeństwo. Więc wykorzystuj skrzydła.
Podawaj przykłady bez ogólników Szczególnie w zdaniach spornych:  Ty zawsze robisz tak.... Osoba odbierająca przekaz nawet nie wie co  robi a na pewno kiedy to robi więc jak może zmienić to lub dowiedzieć się dlaczego to robi?
Zadawaj pytania. Platon już to doceniał prowadząc pytania bo jak parter sam dojdzie do tego to przyjmie to większym stopniu przyjmie to niż moralizatorski wykład od Ciebie.
Odnoś się w krytyce do zachowań, a nie do osoby. W tym momencie uwaga skupia się na zachowaniu i a nie na osobie. Krytyka nie jest przyjemna ani dla krytykującego ani na krytykowanego. Pamiętaj aby poprzedzić ją przygotowaniem np. szczerą pochwałą oraz o celu. „Mówię to bo... zależy mi na twoim zdrowiu”
Humor – umila rozmowę jak i wspólny śmiech rozluźnia atmosferę.
Podsumowuj rozmowy bo można odnieść się do tego później oraz jest to technika pchania spraw do przodu..


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozmowy o Pieniądzach
- finansowe podejście przed związkiem
- oczekiwania parterów odnośnie standardów życia
- nasze plany, jak to możemy osiągnąć (Tu i teraz)

-
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pod tematów finansowych jest bardzo wiele, można je podzielić na przeszłe (które rzutują), teraźniejsze (te, którymi żyjemy teraz) i przyszłe. Prawdopodobnie już ze sobą dużo rozmawialiście  jakie wynieśliście podejście do finansów z domów rodzinnych, jak zarządzaliście pieniędzmi będąc jeszcze osobno. Teraz ważne jest abyście poznali własne potrzeby, oczekiwania i możliwości. Pamiętajcie że jest to dynamiczne. Na podstawie tego zacznijcie planować i pracować nad tym. Bo lepiej jest teraz popracować by osiągnąć wolność finansową, niż nic nie robić.  Jest taki super cytat człowieka sukcesu „Pracowałem i żyłem tak jak wiele ludzi nie chciałby nigdy  zaś  resztę życia żyję tak jak wielu ludzi może tylko pomarzyć”. Należy pamiętać o tym, żeby mądrze pracować. Najpierw zaplanować, zobaczyć czy w ogóle to ma sens a następnie działać i kończyć, zamykać, rzeczy. Nie sztuka jest pracować ciężko, sztuką jest pracować dobrze. Przykład: malujesz mieszkanie jeśli nie położysz na podłogę papieru czy folii będziesz miał dodatkową robotę. Czy ta robota czyszczenia będzie Ciężka?, z pewnością Tak, Czy będzie ona z sensem? (paczka foli malarskiej kosztuje 2zł stare gazety  w skupie 10gr/kg). Pieniądze łącza się z czasem. Przeszłości nie można zmienić ale można działać w teraźniejszości, która odzwierciedli się w przyszłości.

Comments powered by CComment