Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Finanse w związku, narzeczeństwie, małżeństwie, rodzinie

Finanse, pieniądze w związku, narzyczeństwie, małżeństwie, rodzinieJedne z najważniejszych tematów!  Dotyczy wartości, marzeń, celi, lęków. Porozmawiajcie na temat finansów. Ustalcie wspólnie priorytety i cele, ułóżcie swój wspólny budżet. Unikniecie w ten sposób wielu niepotrzebnych kłótni związanych z finansami, z realizujecie marzenia a może zostaniecie miloneramii. Artykułu pomocne poniżej.

Pieniądze w związku, dlaczego warto nimi się zajmowaćW tym tekście pokażemy ci argumenty dlaczego warto zajmować się pieniądzmi w małżeństwie, co można osiągnąć, a co można stracić. Jeśli podejmiecie temat ten samodzielnie lub najlepiej we dwoje oraz to co ważne zastosujecie wskazówki to wasze dochody powinny wzrosnąć nawet dwukrotnie i to już w pierwszym roku.

Porozmawiajmy o finasach w związkuW małżeństwie ważną sprawą jest, aby mąż i żona wypracowali wspólne podejście do finansów. Oboje wywodzicie się z różnych domów, jedni z bardziej inni mniej zamożnych, może w rodzinach obojga z Was się nie przelewało, a może wprost przeciwnie, pieniędzy nigdy na nic nie brakowało i mogliście pozwolić sobie na spełnianie wszelkich zachcianek i wydawać pieniądze na różne gadżety.

Kiedy nadchodzi czas wesela, zazwyczaj mamy już zgromadzoną większą gotówkę na ten cel, główny koszt wesela - przyjęcie - ponoszony jest właściwie już w dniu samego wesela, a właściwie na jego zakończenie. Jeżeli zgromadziliście już większość środków, warto założyć lokatę, by pieniądze się "nie rozeszły".

Poniżej lista z niektórymi propozycjami lokat:

 

Jak mieć ślub na bogato a mało płacićJedna rzecz w trakcie przygotowania do ślubu zaskoczyła mnie dość mocno i niestety negatywnie. Otóż kiedy pojawiało się w rozmowach słowo "ślubne" bądź "weselny"- momentalnie ceny na makijaż ślubny, wiązankę ślubną, tort weselny szybowały w górę z niesamowitą prędkością. Często podczas przygotowań do ślubu zgadzamy się na kwotę podaną przez usługodawcę bez zastanowienia. Później kiedy zaczynamy sumować wszystkie wydatki okazuje się, że budżet weselny został przekroczony. Jeżeli jesteś w trakcie przygotowań do ślubu myślę, że warto zapoznać się z ebookiem, w którym zebraliśmy wiele praktycznych uwag i wskazówek.

 

Pieniadze w małżeństwie a pieniądze i małżeństwoŚlub i wesele to nie tylko najważniejszy i dla wielu najpiękniejszy moment w życiu, to również niesamowity wydatek. Zazwyczaj ponoszony przez rodziców nowożeńców, choć dziś – kiedy statystyczny Polak na ślub decyduje się później (często ma już własne oszczędności, stałą prace) sprawy wyglądają bardzo różnie. Jeżeli przygniotły was trudy finansowe przygotowania ślubu – pamiętajcie to dopiero początek wydatków. Pieniądze w małżeństwie...

Gdy żona jest rozrzutna... Rozżutna żonaCo zrobić gdy nasza druga połówka wydaje lekką ręką ciężko zarobione pieniądze? Kto z nas nie słyszał historii kolegi – „Moja żona kupiła sobie buty za 300 zł! Po co jej nowe buty skoro w szafie ma już 5 par?”. Legendą wręcz obrastają kobiece „wypady” do galerii handlowych – panowie którzy dają swym wybranką karty kredytowe muszą mieć mocne nerwy, albo sporo zaufania. Przykładów nie brakuje również na forach internetowych, choć panowie rzadziej niż panie żalą się na lekkomyślność swoich drugich połówek w taki akurat sposób.

Rozrzutny mąż, mąż gadzetomanKłótnie finansowe nie ominą żadnej pary, ani żadnego małżeństwa. W kraju w którym 2/3 wszystkich obywateli wydaje pensje tylko na bieżące wydatki, a połowa zarabia poniżej 3200 zł brutto miesięcznie każda kłótnia o pieniądze może być tragiczna w skutkach. Dane sprzed dekady zebrane przez GUS pokazują, ze 9% rozwodów mam miejsce z przyczyn finansowych – a są podstawy twierdzić, że odsetek ten jest już wyższy.

konto bankowe w małżeństwie - finase i pieniadzeWspółcześnie coraz częściej pary rozmawiają o finansach przed ślubem – to bardzo dobry znak. Niestety dużo Polaków dalej ma wysoce naiwny obraz małżeństwa – kochamy się, będziemy sobie pomagać, pieniądze to nie wszystko. Oczywiście, że pieniądze to nie wszystko i szczęścia nie dają, ale należy na nie spojrzeć z właściwej perspektywy. Pieniądze nie powinny rządzić naszym życiem uczuciowym dlatego właśnie należy o nich rozmawiać. W 1999 roku 1 437 par jako powód rozwodu wpisało „ nieporozumienia na tle finansowym i inne przyczyny” taki powód rozwodu w 2010 roku był udziałem 3 498 par.

Budżet domowy - jak zarządzaćDecyzja o tym, by wziąć ślub nigdy nie jest łatwa i powinna zostać dogłębnie przemyślana. Oprócz oczywistych zalet wspólnego życia pamiętać należy o trudnościach, jakie czekają świeżo upieczonych małżonków. Jednym z najpoważniejszych problemów dla wielu młodych par jest stworzenie wspólnego budżetu. Czym różnią się wydatki po ślubie od tych ponoszonych przez singli? Czy razem żyje się taniej, czy wręcz przeciwnie i jak z problemami finansowymi radzą sobie polskie małżeństwa?

ile kosztuje teraz slubKoszta ślubu są bardo zróżnicowane i zależą od tego jak para młoda podejdzie do organizacji i tradycji. Zawsze jest to spory wydatek, zwykle idący w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Jednak poza różnicami są pewne stałe elementy bez których żaden ślub być nie może.

Pożycie Finansowe - pieniądze w związkuŻycie w małżeństwie to dzielenie również portfela dlatego warto już dziś poznać siebie i partnera by uniknąć konfliktów, napięć pretensji i żali a nawet powodów do rozwodu.  Pieniądze bywają tematem tabu ale każdy przyzna, że mają wpływ na nasze życie, poziom życia, bezpieczeństwo i relaks lub przemęczenie. Są cztery podejścia do pieniędzy, które determinują poziom życia i czerpania rudości z życia. Warto już dzisiaj przeprowadzić u siebie diagnozę by mieć dobre relacje w związku, cieszyć się pełnią życia.

 

Ile kosztuje dzieckoDecyzja o urodzeniu dziecka jest najpoważniejszą przed jaką staje człowiek. Świeżo upieczeni rodzice często przyznają, że ciąża była przypadkowa – według badań GIK z 2009 roku 36 % kobiet nie planowało pierwszego dziecka. Z danych tych wynika również, że większość kobiet w Polsce decyduje się na świadome macierzyństwo – w stosunku do lat dziewięćdziesiątych średnio o 3 lata wzrósł wiek w którym decydują się na pierwsze dziecko. Koszty utrzymania pociechy zmieniają się wraz z jej wiekiem i stanem polskiej gospodarki. Nie dziwi więc, że wraz z coraz lepszą edukacją i dostępnością metod antykoncepcji pary decydują się na potomstwo dopiero wtedy, kiedy mają stabilniejszą sytuację finansową.

Rozwód z powodu pieniedzyZanim zdecydujemy się na ślub i powiemy sobie sakramentalne tak – powinniśmy być tego pewni. Coraz częściej w Polsce dochodzi do rozwodów. Jeżeli spojrzymy na dane zbierane przez Główny Urząd Statystyczny okaże się, że w 2013 roku rozwiodło się 66 tysięcy par, w 2012 – 64 tysiące dla porównania w 2004 roku liczba ta wynosiła 56 tysięcy, a w 1990 roku 42 tysiące. W 2013 roku spadła również ilość nowo zawieranych małżeństw, w stosunku do roku poprzedniego o ponad 2 tysiące. W ostatnich latach coraz częściej małżeństwa decydują się na rozwód, jakie są tego przyczyny?

Intercyza, wiedza o narzyczonym, narzeczonej przed slubemW myśl polskiego prawa, za pewnymi wyjątkami, wszystko co zostało nabyte po zwarciu małżeństwa stanowi majątek wspólny, jednak przysięga ślubna nie powoduje, że małżonkowie nie posiadają majątków osobnych – w ich skład wchodzi wszystko to na co zapracowali przed ślubem oraz niektóre rzeczy nabyte – jak spadek lub darowizna. Intercyza potocznie oznacza rozdzielność majątkową ale prawnie odpowiada „umowie majątkowej małżeńska”. Taka umowa podpisywana jest między ludźmi którzy zamierzają wstąpić w związek małżeński oraz między małżonkami – intercyza nie musi zostać spisana przed ślubem, nawet kilka lat po sakramentalnym tak.

Mikroinwestycje - jak zainwestować 100, 500złotychMałe inwestycje, są potrzebne by zrozumieć istotę inwestowania. By nasze myślenie otworzyło się na wyszukiwanie lub stwarzanie mechanizmów inwestycyjnych. Popatrz ile czasu pracujesz a ile czasu inwestujesz? I odwróć proporcje to zobaczysz jak bogacą się ludzie. Artykuł z serii  drobnych inwestycji 500, 5000, 50 000zł.

Mikro inwestycje w co zainwestować 5000zlotychW szkole uczymy się o świecie i wykonywać polecenia - zadania. W pracy zaś pracować. A gdzie mamy uczyć się inwestowania? Dzisiaj o inwestowaniu 5tyś złotych. Dla jednych to fragment wynagrodzenia a dla innych kilku miesięczne odkładanie. Jeśli pracujemy by tylko zarabiać to nasze pieniądze są nierobami! Bogaci działają tak by pieniądze na nich pracowały! Dlatego ważne jest by w ciągu tygodnia pracy (8h*5=40h/tydzień) chociaż 1 godzinę wygospodarować na inwestycje.

co powinienes wiedziec o finasachWedług polskiego prawa po ślubie pomiędzy małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. Jest to stan domyślny, który ma wiele zalet, takich jak możliwość wspólnego rozliczania się w urzędzie skarbowym czy lepsza zdolność kredytowa, bywa też jednak niebezpieczna. By zachować po ślubie rozdzielność majątkową, lub ograniczyć wspólnotę niektórzy decydują się na spisanie umowy zwanej intercyzą.