Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Ile kosztuje dzieckoDecyzja o urodzeniu dziecka jest najpoważniejszą przed jaką staje człowiek. Świeżo upieczeni rodzice często przyznają, że ciąża była przypadkowa – według badań GIK z 2009 roku 36 % kobiet nie planowało pierwszego dziecka. Z danych tych wynika również, że większość kobiet w Polsce decyduje się na świadome macierzyństwo – w stosunku do lat dziewięćdziesiątych średnio o 3 lata wzrósł wiek w którym decydują się na pierwsze dziecko. Koszty utrzymania pociechy zmieniają się wraz z jej wiekiem i stanem polskiej gospodarki. Nie dziwi więc, że wraz z coraz lepszą edukacją i dostępnością metod antykoncepcji pary decydują się na potomstwo dopiero wtedy, kiedy mają stabilniejszą sytuację finansową.

 

Ile kosztuje dziecko?

Pierwszy poważny wydatek na dziecko to przedszkole. W publicznych placówkach brakuje miejsc, a prywatne mogą sobie liczyć nawet 700 zł miesięcznie za malucha. Przez ostatnie kilka lat panował zamęt związany z tym które dzieci powinny trafić do przedszkoli publicznej. Z jednej strony taki bałagan fatalnie wpłynął na finanse świeżo upieczonych rodziców – z drugiej powstał spory rynek przedszkoli prywatnych a po paru latach konkurencja wymusiła obniżenie cen. Również na szczeblu samorządowym powstało wiele inicjatyw częściowo dofinansowujących prywatne przedszkola – głównie ze środków unijnych. Nie mniej jednak młodzi rodzice muszą liczyć się z kosztem około 500 zł miesięcznie za dziecko.

Kolejny oczywistym wydatkiem jest wyprawka szkolna – rodzice w tym roku (2014) wydadzą na nią od 400 do około 1000 zł za dziecko. Przytoczone koszta są jednorazowe, portal Money.pl na podstawie badań GUS podsumował ile rodzice wydają na swoje pociechy od narodzin do 24 roku życia. 259 tysięcy złotych – tyle średnio kosztuje utrzymanie dziecka do terminowego uzyskania przez nie tytułu magistra. Do ukończenia 18 roku życia wydamy na nie około 194 tysięcy. Dane te dotyczą rodzin z jednym dzieckiem – jeżeli rodzina ma dwoje za każde zapłaci 155 tysięcy, jeżeli trójkę po 125 tysięcy do uzyskania przez nie pełnoletności. Jeżeli  rodzice chcą łożyć na potomstwo do ukończenia przez nie 24 roku życia koszta te wzrastają odpowiednio do 207 tysięcy i 166 tysięcy. Według dany GUS miesięczne utrzymanie jednego dziecka to koszt około 900 zł, dwójki po 720 zł, trójki po 576 zł. Mówimy tu o kosztach, w które wlicza się mieszkanie, wyżywienie, wizyty u lekarza, kupno ubrań – poza chorobami dane te nie uwzględniają wydarzeń losowych – jak przewlekła choroba czy wypadek. Okazuje się, że jest wiele prawdy w powiedzeniu – jedno dziecko to cały dom. Za 259 tysięcy zł można kupić kawalerkę lub niewielkie mieszkanie w granicach dużych miast.

Patrząc jedynie na pieniądze można wysnuć wniosek się, że dziecko to najgorsza inwestycja, ale wystarczy zapytać znajomych, kolegów – okazuje się, że ci którzy już mają dzieci, nawet jeżeli sytuacja finansowa nie jest idealna, nie wyobrażają sobie życia bez swoich pociech. Decydując się na dziecko, zgadzamy się sprowadzić na świat zupełnie nową, niepowtarzalną osobę – to nie kupno samochodu czy nawet zwierzęcia. Dziecko stanowi część nas samych, jednocześnie będąc kimś zupełnie odrębnym. Obserwowanie jak dorasta, jak rozwija zainteresowania i stawia sobie pierwsze cele jest cenniejsze niż każdy pieniądz.

kawoszka24

Comments powered by CComment