Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Skąd wziąć pieniądze na ślub i wesele - finasowanieNa tak postawione pytanie można znaleźć mniej więcej tyle odpowiedzi ile jest par młodych. Ślub i wesele to uroczystości rodzinne – nie dziwi więc, że to często rodzice państwa młodych jeżeli nie płacą za wszystko to przynajmniej pokrywają lwią część kosztów. Wszytko zależy od wieku i zarobków przyszłych małżonków.


Oczywistą odpowiedzią na pytanie skąd wziąć pieniądze jest – z oszczędności. Przyszli państwo młodzi niejednokrotnie odkładają po kilka lat, żeby sfinansować ślub. Tylko ilu Polaków stać na taki zabieg? Odpowiedź przynosi Fundacja Kronenberga w "Postawy Polaków wobec oszczędzania" – ponad połowa badanych wydaje tyle, ile zarabia, a 34 % oszczędza "od czasu do czasu". Zatem jedynie 17 % dysponuje nadwyżką dochodów nad wydatkami. Skąd więc wziąć pieniądze na ślub?

Coraz więcej Polaków zaciąga kredyty. Popularne stają się pożyczki na remonty i wyjazdy, również część par młodych decyduje się na takie rozwiązanie. Najlepiej udać się z pytaniami o pożyczkę lub kredyt do swojego banku, jeżeli nie zdecydujemy się na opcje kredytu gotówkowego musimy założyć konto osobiste. Pamiętajmy, że o wiele ciekawsze oferty czekają na stałych klientów.  Jednak jeżeli propozycje naszego banku nas nie satysfakcjonują – konkurencja nie śpi – oferta kredytowa na polskim rynku jest bogata. Oto kilka przykładów:

Deutsche Bank chwali się się oprocentowaniem kredytu gotówkowego już od 4 %. Ciekawą opcją jest również wzięcie kredytu pod aktywa, według prezentowanej oferty – minimalna kwota 20 tysięcy  oprocentowanie od 4,71%.
BNP Paribas posiada opcje symulacji kredytu w 3 krokach – procedura jest niemal w całości internetowa i pozwala zorientować się jaką posiadamy zdolność kredytową. Dla osób które szykują się na drogie wesele przygotowano propozycje kredytu z oprocentowaniem nawet 6,9%, maksymalna kwota kredytu to 120 tysięcy złotych, minimalna 20 tysięcy. Jeżeli para młoda chce jedynie podreperować budżet można wziąć pożyczkę w Rachunku Oszczędnościowo Rozliczeniowym do 5 000 zł.
Bank Zachodni WBK oprócz kredytu gotówkowego (powyżej 5 000 zł oprocentowanie od 7,99% do 16%, maksymalna kwota 120 tysięcy złotych) proponuje kredyt DUET.  Jeżeli kredytobiorców jest dwóch oprocentowanie wynosi 6%,  jeżeli jeden – 12%. Kwota maksymalna to 120 tysięcy zł, minimalna 10 tysięcy.
Credit Agricole oprócz kredytu gotówkowego do 120 tysięcy złotych posiada ofertę „kredyt prostoliczony”. Oferta promocyjna kończy się 30 września 2014 roku – według obietnic za każde 1000 zł, ponosi się 10 zł kosztów – więcej informacji bank udziela osobiście po przeanalizowaniu sytuacji kredytobiorcy.


Chwilówkę można wziąć np. w banku PEKAO S.A., jeżeli chcemy z kredytu pokryć mniejszą część wydatków wiele banków zaproponuje powiększenie limitu na karcie kredytowej (tzw. kredyt odnawialny). Istnieje zawsze możliwość wzięcia pożyczki w Providencie, jednak taka forma brania pożyczek ma raczej czarny PR – również młodym parą odradza się taką opcję. Na obronę tej instytucji należy powiedzieć, że od jakiegoś czasu (rok do dwóch lat) zaostrzyła kryteria udzielania pożyczek. O wiele pewniejszą i ciekawszą opcja jest skorzystanie z usług oferowanych przez  Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK), które nie są bankami, a swego rodzaju spółdzielniami kredytowymi np. SKOK Stefczyka oferuje „pożyczkę wakacje” do 10 tysięcy złotych z oprocentowaniem od 5,99%. Jak zawsze wszystko zależy od zdolności finansowych młodej pary, od tego jak duży i na ile czasu planuje wziąć kredyt.

Skąd wziąć pieniądze na ślub i wesele?

Koszty śluby w zależności od oczekiwań mogą iść w dziesiątki i setki tysięcy złotych. Planując taki wydatek musimy się zastanowić czy jesteśmy w stanie wziąć kredyt a potem go spokojnie spłacać. Czy naprawdę wzięcie kredytu/pożyczki jest niezbędne? Czy może lepiej poczekać chwile oszczędzając? Lokata jest rozsądnym rozwiązaniem, ale może warto czasami rozważyć inne opcje – jak gra na giełdzie? Sposobów na zainwestowanie i pomnożenie pieniędzy jest kilka. W tym wszystkim należy pamiętać, że choć ślub to spory wydatek to pieniądze nie powinny przyćmić prawdziwego znaczenie tego wyjątkowego dnia.

kawoszka24

Dla tych, którzy zdecydują się na kredyt bądź pożyczkę, przedstawiamy ofertę:

 • kredyty gotówkowe
  • iGotówka
  • Alior Bank
  • BGŻ BNP Paribas
  • Getin Bank
 • pożyczki pozabankowe
  • Banknot.pl
  • Vivus

Twoje zdanie na ten temat proszę umieść w komentarzu:

Comments powered by CComment