Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

ile kosztuje teraz slubKoszta ślubu są bardo zróżnicowane i zależą od tego jak para młoda podejdzie do organizacji i tradycji. Zawsze jest to spory wydatek, zwykle idący w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Jednak poza różnicami są pewne stałe elementy bez których żaden ślub być nie może.

 

Dla kobiety najbardziej oczywistym jest suknia ślubna, która tradycyjnie powinna być biała. Biały kolor ma symbolizować czystość i dziewictwo. Nie trudno się dziwić, że przy nowoczesnych standardach moralnych często odchodzi się już od tego koloru na rzecz np. ecru. Są też suknie białe z elementami w innych kolorach. Zazwyczaj suknie ślubne są długie i ciągną się po ziemi, jednak coraz częściej pojawiają się suknie odsłaniające kostki lub wręcz krótkie suknie ślubne (za kolana). W zależności od upodobań suknie mogą być rozkloszowane lub przylegające do ciała, z dekoltem trójkątnym albo zaokrąglonym. Istnieją suknie proste bez dodatków lub przyozdobione koronkami i setkami misternie wplecionych pereł i ozdób – należy pamiętać, że wszystkie te elementy mają swoje odzwierciedlenie w cenie.

Ile kosztuje ślub? SUKNIA ŚLUBNA

Najtaniej jest kupić suknie ślubną używaną, w tym pomogą nam portale tylu eBay czy Allegro. Okazuje się, że można znaleźć suknie nawet za 450 zł. Niestety są to kreacje już o określonym rozmiarze, zaś zdjęcia się często słabej jakości a sprzedający milczą na temat ewentualnego zwrotu. Wiele kobiet nie wybierze tej opcji – w końcu ślub to wyjątkowa okazja – dla wielu taka zdarza się raz w życiu i każda kobieta chciała by wyglądać idealnie.


Bardzo trudno naleźć nową suknie za mniej niż 1500 zł przy czym są to często ceny promocyjne, przy wyborze sukni bardzo pomocne będą portale internetowe w tym „twojasuknia.pl”, „galasuknieslubne.pl” -  nie dziwmy się, że większość salonów nie informuje na stronach ile suknia ślubna kosztuje - to nietani zakup i przyszła panna młoda musi się od razu na to przygotować, po drugie tylko najtańsze salony informują o cenach – stanowi to swoisty wyznacznik jakości usług. Kosz sukni ślubnej waha się zazwyczaj od 2000 zł do 5 000 zł. Na razie najdroższą suknią ślubną może się pochwalić Kate Middleton – 400 000 $.
W przypadku pana młodego sprawa nie jest aż tak skomplikowana (istnieje nawet powiedzenie, że panna młoda w dniu ślubu ma być piękna i olśniewająca, zaś pan młody tylko trochę ładniejszy od konia). Najbezpieczniej jest złożyć garnitur jednorzędowy z kamizelką lub dwurzędowy (ale koniecznie bez kamizelki). Jeżeli Pan zamiast garnituru wybrałby żakiet należałoby założyć wieczorem frak, smokingi zaś kiedyś były ubraniami typowo wieczorowymi (założyć je w dzień było swoistym faux pas), choć należy przyznać, że nowoczesne trendy nie przystają do tradycji. Ceny garniturów ślubnych zaczynają się od 480 zł i idą w górę, rozsądny zakup powinien zamknąć się w 2000 zł. Jeżeli ktoś chce sobie pozwolić na odrobinę elegancji nikt nie zabroni mu wydać znacznie więcej. Podobnie jak w przypadku Pań – wiele zależy od materiału z którego wykonane jest ubranie.

Ile kosztuje ślub? OBRĄCZKI

Nieodzownym elementem każdego ślubu są obrączki. Wybór kruszcu jest niezmiernie istotny. Panuje przekonanie, że obrączka powinna być przynajmniej złota. Ma to swoje praktyczne uzasadnienie, ale jak w przypadku całej ceremonii ślubnej to nie utarte poglądy, a zdanie państwa młodych powinno być kluczowe. Najczęściej wybiera się jednak obrączki  ze złota (około 600 – 2000 zł), białego złota (około 1200 – 3000 zł) lub platyny (najtaniej 7 000 zł). Można białe złoto łączyć z żółtym . Obrączki mogą być gładkie bez żadnych wzorów lub z elementami ozdobnymi do których w najbogatszych modelach należą diamenty, popularne są też krótkie wygrawerowane po wewnętrznej stronie obrączki sentencje (często w cenie obrączki). Nie należy obrączki wybierać „na oko”, powinno się wcześniej zmierzyć rozmiar palców – obrączki z metali łączonych mają minimalną możliwość zmiany rozmiaru. Wszystko zależy od modelu obrączki – jeżeli są w niej kamienie szlachetne zabieg taki jest bardziej skomplikowany. Jeżeli da się zmienić rozmiar obrączki cena waha się od 15 do 60 zł w zależności od projektu i kruszcu z jakiego ją wykonano i od tego o ile rozmiarów chcemy ją powiększyć lub zmniejszyć.

Ile kosztuje Ślub? SALA

Dla większości miejsce samego ślubu jest dość oczywiste i ceny, z tego co powszechnie wiadomo są jednakowe dla całej Polski. Inaczej jest w przypadku wesela. Panuje przekonanie, że taniej jest urządzać wesela poza dużymi miastami. Czy na pewno? Dla największych miast Polski – Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław ta zasada ma zwykle zastosowanie (pomijamy podejrzanie tanie sale i hotele), jednak coraz częściej restauracje pośrodku szosy liczą sobie za taką przyjemność okrągłe sumy.  Dla przykładu sala bankietowa w Strzelinie kosztuje tyle samo co sala w restauracji niedaleko centrum Wrocławia. Trudno mówić tu o przedziale cenowym, cena zależy zazwyczaj od liczby gości. W przypadku dużych miast możemy zapłacić nawet 200 zł za osobę, choć rozsądne oferty to około 140 zł za gościa.


Mniej więcej tak wyglądają koszta elementów ślubu i wesela bez których tradycyjna europejska ceremonia ślubna obejść się nie może. Co jeżeli para młoda ma nietypowe upodobania? Oto kilka pomysłów wraz z cenami.
Całkiem niedawno pewna Polska pisarka fantasy wzięła ślub w przestworzach. Na wysokości ponad 3500 metrów wyskoczyli na spadochronach: młoda para, ksiądz, świadkowie oraz blisko 20 czołowych polskich spadochroniarzy. Jednak w świetle Polskiego prawa para po takiej ceremonii musiała udać się do urzędu stanu cywilnego. Aby ślub był ważny, musi być godło, a pomieszczenie powinno być zadaszone. Tak jak w tym przypadku rozwiązanie jest proste – ślub odbywa się w samolocie, a wymiana obrączek i błogosławieństwo w powietrzu. Urzędy stanu cywilnego wychodzą naprzeciw potrzebom młodych narzeczony i tak oto ślub można wziąć w helikopterze, samolocie lub balonie. Żeby przybliżyć ceny sam skok na spadochronie dla jednej osoby to koszt około 700 zł,  przy pięciu 600.  Turystyczny lot balonem to koszt około 90 do 100 zł, ale już ekskluzywny, zamawiany na specjalne okazje może kosztować nawet 1000 zł,  a do wszystkiego trzeba doliczyć dopłaty urzędowe.


W 2011 roku w Jaworzynie miał miejsce podwodny ślub który jednocześnie zapisał się w księdze rekordów Guinessa – brały w nim udział 303 osoby. Należy jednak pamiętać, że właściwy ślub (kościelny i cywilny) odbył się parę minut wcześniej w kościele, a część „podwodna” była jedynie błogosławieństwem. Państwo młodzi porozumiewali się na migi. Tekst przysięgi odczytywali z tabliczek. Choć koszt wypożyczenia stroju płetwonurka na taką okazje na 1 dzień to około 100 zł za osobę.

kawoszka24

Ile kosztuje ślub? WASZYM ZDANIEM?

Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach

Comments powered by CComment