Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Problemy finasowePolska gospodarka coraz gorzej funkcjonuje i nie ma co tego ukrywać. Choć Polska miała w tym i w zeszły roku dodatni wzrost gospodarczy na poziomie odpowiednio 2,9% i 1,6% nie oznacza to, że nasza sytuacja się poprawia – albo ujmując to inaczej – oznacza, że poprawia się za wolno.

 W roku 2013 Turcja miała wzrost gospodarczy na poziomie 4%, a Ukraina 3%. W 2013 roku byliśmy za Omanem, Maltą, Seszelami, Barbadosem, Grecją, Estonią i Litwą w rankingu krajów Międzynarodowego Funduszu Walutowego jeżeli chodzi o PBK na osobę. Dwie trzecie Polskich rodzin stać tylko na bieżące wydatki – jedynie 15% może sobie pozwolić na oszczędzanie. Około 66% polaków zarabia poniżej średniej krajowej, a ponad połowa poniżej 3200 zł brutto. Nie da się więc ukryć, że Polskie rodziny mają problemy finansowe.

Problemy finansowe w małżeństwach

 

Z badań przeprowadzonych przez firmę Genworth wynika, że 45% polskich rodzin ma problemy ze spłatą rachunków lub rat kredytu i spodziewa się pogorszenia sytuacji – to najgorsze dane odkąd firma prowadzi badania (od 2008 roku). Firma aby porównywać kondycje finansowe i poczucie bezpieczeństwa finansowego wprowadziła tzw. „Indeks Finansowy Państwa” - może on przyjmować wartości od 0 do 100. W 2008 roku indeks finansowy dla Polski wyniósł 31, a w 2012  - 13. W 2012 roku tylko 1% polskich gospodarstw oceniło swoją sytuację jako stabilną i oczekującą poprawy, pięć lat temu było takich gospodarstw pięć razy więcej.
Zbliża się rok szkolny – wiele rodzin nie będzie stać na zakup wyprawki szkolnej i okazuje się, że nie należy liczyć na dofinansowanie – za przykład może posłużyć Kamieniec Pomorski. „Wszystko rozbija się o pieniądze. Z tego co mi wiadomo, po tym jak trzy lata temu zaczęto wymagać od gmin zabezpieczania 20% wkładu własnego, zostało to wstrzymane do odwołania. Zrobiła tak połowa gmin w Polsce. Do tej pory te środki w 100% przychodziły z rządu, przez wojewodę i były przez GZOO rozdzielane. W tym roku nic mi nie wiadomo, aby te środki miały się znaleźć” - tłumaczy w rozmowie z redakcja Kamieńskiego Portalu informacyjnego (kamieńskie.info) Krzysztof Zakrzewski z Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty. Wyprawka szkolna to spory koszt, który zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Za podręczniki do szkoły podstawowej trzeba zapłacić około 350 do nawet 500 zł (im wyższa klasa tym wyższe wydatki), dla gimnazjalistów ceny za komplet podręczników mogą wynieść nawet 600 zł, a dla licealistów  - 900 zł za dziecko (dane na podstawie badań CBOS). Mowa tu jedynie o książkach, a co z tornistrem, ubraniami na W-F czy obuwiem?

Problemy finansowe

Co trzeci polak nie ma pieniędzy na leki – informuje Naczelna Izba Aptekarska, co trzecia recepta nie jest realizowana. Ponad połowa z pacjentów rezygnujących z leczenia to emeryci i renciści. Myśląc o rodzinie najczęściej myślimy o współmałżonku i dzieciach, ale przecież nasi rodzice i dziadkowie to również rodzina. Okazuje się, że ich sytuacja finansowa jest fatalna i na pewno wpływa na młodszych domowników – średnia emerytura brutto w Polsce to 1 900 zł, przy czym ponad połowa emerytów dostaje mniej pieniędzy (dla porównania średnia emerytura w Wielkiej Brytanii to około 6000 zł brutto, a w Niemczech 8 000 zł).  W 90% przypadków osoby po siedemdziesiątym roku życia chorują na jakąś przewlekłą chorobę. Choć ceny refundowanych leków są w Polsce jednymi z najniższych w Europie i tak większość ludzi nie jest wstanie za nie zapłacić. W 2009 jedna czwarta pacjentów przyznawała się, że odchodzi od okienek aptecznych nie wykupiwszy leków – w 2014 odsetek ten wynosi 33%. Problem nie dotyczy jedynie emerytów i rencistów, jak łatwo samemu policzyć dane te pokazuje że ponad 40% z ludzi rezygnujących z leczenia to osoby w wieku przedemerytalnym.

Problemy finansowe w małżeństwach

Problemy Finansowe często przekładają się na kłótnie małżeńskie, dziesięć lat temu 9% rozwodów miało miejsce z przyczyn finansowych. Dziś odsetek ten może być wyższy. Wiele osób ma problemy ze znalezieniem pracy, a jeden pracujący małżonek oznacza życie na granicy ubóstwa. W  naszym kraju nietrudno jest z przeciętnie prosperującej rodziny stać się rodzina ubogą – wystarczy sobie wyobrazić sytuacje w której zaciągamy kilkuletni kredyt, a potem jedno z małżonków traci prace. Nie brakuje też rodzin w których ani mąż ani żona nie mogą znaleźć zatrudnienia. Choć istnieją sposoby na wyjście z impasu, wiele osób po kilku latach porażek nie daje im wiary.


Z powyższych danych wyłania się nie tyle smutny, co przerażający obraz – pamiętajmy jednak, że są sposoby żeby radzić sobie z problemami. Niemożność spłaty kredytu to nie koniec świata – istnieje wiele sposobów na dogadanie się z bankami i firmami windykacyjnymi. Najważniejsze to otaczać swoich bliskich opieką i wspierać się wzajemnie. Problemy finansowe to powód kłótni i rozwodów w wielu bogatszych krajach świata – sam stan majątkowy to nie wszystko. Zawsze istnieją lepsze i gorsze okresy – ważne jest żeby cieszyć się z tych lepszych i nie załamywać się gorszymi.

kawoszka24

Co Ty myślisz o problemach finansowych, napisz  pod spodem bo jesteśmy ciekawi

Comments powered by CComment