Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Wydatki w małżeństwie pieniadze i finase w związkuŚlub i związek małżeński współcześnie to nie to samo co jeszcze 50 lat temu. Dziś nie jest to „wejście na nową drogę życia,” a raczej pewien etap we wspólnym życiu. Jeżeli już para zdecyduje się wziąć ślub – jak jej wydatki zmienią się w stosunku do tych sprzed sakramentu? Czy w ogóle ulegną zmianie?

 

Coraz częściej pary mieszkają ze sobą przed ślubem. Radzi się wręcz znajomym i kolegom żeby przed ślubem pomieszkali ze sobą chwilę – sprawdzili czy się dogadują. Wiele młodych par poznała się na studiach – pamiętajmy, że wynajmowanie pokoju czy dwóch na stancji to nie to samo co wynajęcie całego mieszkania – a to jest niezbędne jeżeli młodzi myślą o swoim związku poważnie. Jednak dla znacznej części par wydatki  na wynajem lokum się nie zmienią.
W dużych miastach wynajęcie dwupokojowego mieszania to koszt około 1500 do 1800 zł (wliczając rachunki) – wynika z tego, że jedna cała pensja (albo i więcej w zależności od zarobków) idzie na nasz kąt do życia.

Wydatki małżeństwa na mieszkanie

Dlatego też ci którzy mogą, starają się o kupno mieszkania. Obecnie państwo usiłuje ułatwić młodym ludziom start w życie – powstały programy „mieszkanie dla młodych” czy „rodzina na swoim”- nie wgłębiając się w szczegóły, ich idea polega na tym, że to państwo spłaca część lub całość odsetek za kredyt. Często bardzo młodzi nowożeńcy (np. jeszcze studiujący) nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej – w takich sytuacjach to zazwyczaj rodzice biorą kredyt na mieszkanie który później ich latorośle podejmują się spłacać. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują – jeżeli młodzi mają stałą prace (nawet przy najniższej krajowej) i przynajmniej jeden niewielki spłacony kredyt – dla banków są już wiarygodni. Jak drogo będzie kosztował nas kredyt zależy oczywiście od tego na jaką kwotę i na ile lat chcemy go zaciągnąć. Warto zaznaczyć, że od stycznia 2014 roku wszystkie banki przy udzielaniu kredytów na mieszkanie wymagają wkładu własnego i ma on wzrastać  wraz z kolejnymi latami. Nie zapominajmy o kosztach notarialnych i sądowych – opłata za założenie księgi wieczystej 60 zł, za wpis do niej 200 zł. Wreszcie ile przeciętnie kosztuje mieszkanie?
W Warszawie ceny za m2 za nowe mieszkanie wahają się od około 6 000 do 8 000 tysięcy. We Wrocławiu i Krakowie jest podobnie (nieco taniej). Co daje nam ceny od 200 tysięcy złotych za mieszkanie o powierzchni 26 – 30 m2. Jeżeli więc para planuje mieć dziecko w niedalekiej przyszłości, może wydać na mieszkanie nawet 330 tysięcy. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji np. w Kiełczowie (miejscowość oddalona od centrum Wrocławia około 13 km) można kupić 3 pokojowe mieszkanie (56 m2 ) już za około 200 tysięcy.
Na cokolwiek byśmy się nie zdecydowali,  kredyt na mieszkanie bierze się na długi okres – 25, 30 lat – chyba, że należymy do tych nielicznych którzy mogą sobie pozwolić na szybką spłatę. Oczywiście sytuacja na na rynku mieszkaniowym i kredytowym szybko się zmienia – każdy kredytobiorca musi indywidualnie dobrać sobie odpowiednie warunki. Niemniej jednak dalej przy kredycie na 25  lat miesięczna rata powinna być zbliżona do ceny wynajmu.

Wydatki małżeństwa na dzieci

Oczywistym jest, że wiele małżeństw decyduje się na posiadanie dzieci. Według obliczeń portalu Money.pl który korzystał z danych GUS koszta wychowania jednego dziecka mogą sięgać 900 zł miesięcznie. Oczywiście zaraz po urodzeniu będą niższe, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że urlop macierzyński nie trwa wiecznie – konieczne będzie znalezienie kogoś do pomocy i jeżeli nikt z rodziny i przyjaciół nie będzie mógł się zaopiekować maluchem – trzeba zainwestować w nianię (a najbardziej doświadczone liczą sobie nawet 10 zł za godzinę). Jeżeli decydujemy się na więcej niż jedno dziecko okazuje się, że choć ogólnie wydamy na pociechy więcej pieniędzy to na osobę wydatek ten się nieco zmniejszy (do około 720 zł przy dwojgu dzieci, około 600 przy trojgu).
Podsumowując wychowanie dziecka do 24 roku życia pochłonie około 260 tysięcy złotych. Wielu te koszta mogą wydawać się zaniżone – pamiętajmy że obliczenia nie uwzględniały wypadków losowych i tyczą się „statystycznego dziecka” - musimy być więc przygotowani na większy wydatek.

kawoszka24

Co sądzisz o wydatkach, pieniądzach w małżeństwie

Comments powered by CComment