Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Jak nie przepłacać za slub i wesele - poradnikW kolejnej części artykułów "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" dowiesz się więcej na temat tego, w jaki sposób rozsądnie podejść do tematu wydatków na zaproszenia, menu weselne oraz suknię ślubną.

 

UŻYJ SPRYTU ZAMIAST PIENIĘDZY

 

Jak mówi miliarder i jeden z najlepszych szkoleniowców na świecie - Brain Tracy - najbardziej opłacalnym zajęciem jest myślenie, zaś jeszcze bardziej opłacalnym innowacyjne myślenie. Czyli szukajmy rozwiązań, takich które dadzą pożądany efekt przy najmniejszym zaangażowaniu naszych pieniędzy oraz czasu. Tutaj możemy szukać nowych rozwiązań wychodząc poza schematy jak również poprosić o pomoc rodzinę i znajomych. Przeanalizujmy teraz składowe kosztów ślubu i wesela – czy da się zaoszczędzić?

 

 

 

Zaproszenia

Zaproszenia, które wysyłamy do naszych gości są zwykle trzymane przez nich do dnia ślubu i bardzo często po uroczystości lądują w koszu. Nikt z gości nie obrazi się więc lub nie odmówi przyjęcia zaproszenia tylko dlatego, że kosztowało ono 2 zł, a nie 10 zł. Firmy poligraficzne oraz produkujące zaproszenia prześcigają się w tworzeniu modeli wyjątkowych, pięknych, wyglądających jak małe dzieła sztuki. Tutaj mamy do dyspozycji zaproszenia ręcznie wypisywane i one mogą kosztować nawet 1 złotówkę. Jeśli macie czas i możliwości możecie też przygotować sami zaproszenia i wydrukować je na drukarce, a umieszczając wasze zdjęcie sprawicie że będą wyjątkowe. Jednak jeśli chcecie zaproszenia kupić warto to zrobić w sieci. Często zdarza się, że zaproszenia proponowane w sklepach stacjonarnych są dużo droższe od tych, nawet identycznych, dostępnych w Internecie. Na wybór zaproszeń niestety trzeba poświęcić trochę czasu i wcześniej konieczne jest przygotowanie listy gości. Lista potrzebna jest nie tylko po to, aby wiedzieć ile zaproszeń zamówić, ale też do przekazania firmie produkującej zaproszenia, jeśli chcemy, aby nazwiska gości były wydrukowane. Koniecznie też należy zamówić kilka dodatkowych pustych zaproszeń w razie gdybyście później zdecydowali się zaprosić jeszcze kogoś.

 

Menu

Jest zdecydowanie największym wydatkiem jaki ponosi Para Młoda. To ile zapłacimy jest głównie uzależnione od ilości zapraszanych gości. Jednak cena za jedną porcję zawsze jest różna w każdej sali weselnej i zależy od ilości dań podawanych w trakcie wesela. Nie wierzcie też, że dzieci jedzą tyle samo dorośli, zwykle jest to połowa posiłku, co w cenie nie zawsze jest uwzględnione. Przekalkulujcie czy takie potrawy wam odpowiadają i zwróćcie uwagę na ilość dań. Jeśli ślub jest koło godziny 15:00 albo później, to goście pierwszy posiłek w sali weselnej dostaną dopiero koło 17:00 (w zależności od tego jak daleko jest sala od kościoła), jest to godzina dość późna i ciężko liczyć, że goście zjedzą dodatkowo więcej niż dwa-trzy dania w ciągu całego wesela. Jak chodzi o ciasta, coraz częściej zdarza się, że Młoda Para zamawia ciasta na wsi. Są pyszne i smakują jak domowe, a nie kupne, gdzie miejscy cukiernicy specjalizują się w nabijaniu ciast ciężkim kremem. W przypadku tortu, problemem może być tortownica pozioma, której wynajęcie może nawet kosztować 200złotych (lub jest ta cena wliczona w koszt tortu). Jeśli nie boicie się o wyjątkowość możecie zamówić blachę ciasta (prostokątną) z przystrojeniem wówczas wyjdzie wam o wiele taniej (cena 1 kg tortu wacha się od 80-200 zł, ciasta to ok. 30zł za kg). W przypadku alkoholu bardzo często jest praktyka płacenia korkowego od butelki. Jednak nie w każdej sali menedżerowie będą chcieli takiej dodatkowej opłaty, albo poszczególne oferty będą się bardzo różniły od siebie. Koszt ten warto negocjować, zwłaszcza jeśli zapraszacie dużo gości. Jeśli macie kogoś z rodziny, któremu można zaufać to powierzcie mu zadanie roznoszenia alkoholu, w ten sposób unikniecie dodatkowego kosztu jaki często menedżerowie sali naliczają za roznoszenie alkoholu przez kelnerów. Nagminnym też jest, że na zapleczu alkohol się rozlewa, a pod koniec wesela gości obsługują zataczający się kelnerzy (by tego uniknąć można również zażądać wpisu do umowy, który zabezpieczy nas przed taką sytuacją, można także w tym uwzględnić ewentualną karę pieniężną).

Suknia ślubna

Jest to strój, na który Panie czekają od dzieciństwa. Strój Młodej jest to jednak spory wydatek. Suknia ślubna to koszt rzędu 2000-5000zł, a nawet więcej bo górna granica praktycznie nie istnieje. Jak obniżyć cenę sukni? – Uszyć suknię u krawcowej. Cena może spaść nawet o 1000zł bez większego problemu, a w tym momencie możemy dostosować projekt do swoich potrzeb. Krawcowa niestety może uszyć suknię podobną, ale nigdy identyczną z katalogową! Nie jest jej zadaniem kopiowanie modeli, a uszycie takiego, który jak najlepiej podkreśli Waszą figurę i najlepiej będziecie w niej wyglądała Panna Młoda. Inną opcją, jest zakup używanej sukni i dostosowanie jej do swoich potrzeb przez krawcową. Suknię ślubną można też wypożyczyć. Salony zazwyczaj wypożyczają suknię za połowę wartości jej zakupu. Istnieje jednak duże ryzyko, że gdy suknia się zniszczy zostaniecie obciążeni kosztami. Podczas całonocnej zabawy weselnej pilnowanie sukni może być uciążliwe i prowadzić do niepotrzebnego stresu. Jeśli jednak zdecydujemy się po prostu kupić suknię z salonu należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim Panie sprzedawczynie będą nas zapewniały o tym, że suknia sprowadzona będzie z Włoch, Hiszpanii czy innego kraju Europy, jednak często nie jest to prawda, a suknie, które oferują pochodzą z Chin. Dobrze jest się przyglądnąć oferowanym sukniom – czy są dobrze wykończone, czy materiał wydaje nam się dobry, czy nie widać fiszbin. W związku z tym, że suknie są sprowadzane trzeba bardzo uważnie podejść do zakupu. Przede wszystkim dobrze jest się upierać, aby na umowie kupna znalazła się nie tylko nazwa sukni, ale też opis jej wyglądu. Zdarzają się sytuacje, że Panna Młoda czeka w niecierpliwości kilka miesięcy, żeby zobaczyć w końcu swoją upragnioną suknię, po czym w dzień odbioru okazuje się, że przysłany został zły model.

 

Przykład: Panna Młoda spędziła cały dzień na poszukiwaniu idealnej sukni. W pewnym salonie znalazła w końcu tą jedyną, jednak postanowiła nie zamawiać jeszcze tego samego dnia. Pani sprzedawczyni zapisała więc na wizytówce sklepu nazwę sukni i zapewniła, że model jest na stronie internetowej. Panna Młoda wróciła więc do domu i od razu chciała jeszcze raz popatrzeć na suknię. Jednak na stronie pod nazwą podaną w sklepie była zupełnie inna suknia, a tej właściwej w ogóle nie znalazła w ofercie. Co by było gdyby zamówiła od razu suknię? Nie wiadomo, ponieważ postanowiła pójść ze zdjęciem upatrzonego modelu do krawcowej, która uszyła suknię o 900 zł taniej.

Jeśli naprawdę bardzo chcemy suknię kupić i jednocześnie wydać jak najmniej można również poczekać na koniec kolekcji. W każdym sklepie z łatwością można się dowiedzieć kiedy nastąpi zmiana oferty. Modele są najczęściej wymieniane we wszystkich salonach jednocześnie. Ostatnie modele natomiast mogą kosztować nawet mniej niż 1000 zł. Zakup takiej sukni wiąże się jednak z poprawkami krawieckimi za jakie zapłacimy dodatkowo w salonie ok. 200zł. Czasami można się również natknąć na krawcowe co szyją suknie za bardzo niską kwotę. Początkowo oferta taka może wydać się korzystna, jednak przed dokonaniem decyzji warto sprawdzić opinie w Internecie. Wiadomo, że niektórym z nich nie można wierzyć, jednak po przeczytaniu wielu wpisów możemy oceny te sobie uśrednić. Często można się dowiedzieć o problemach jakie może nam przynieść wybór taniej krawcowej, np. jeśli znajdziecie dużo wpisów o tym, jak to Pani krawcowa zszyła źle suknię, powiedziała, że nie da się zszyć góry z dołem lub suknia była tak słabo zszyta, że rozpadła się w trakcie wesela, to musimy się zastanowić, czy nie lepiej wydać trochę więcej i uniknąć stresu.

***

Jeżeli chcesz już teraz mieć dostęp do całego ebooka "Jak nie przepłacić i mieć świetny ślub oraz wesele" kliknij Tutaj

***

W tym artykule, będącym częścią cyklu "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" dowiesz się więcej na temat tego, w jaki sposób rozsądnie podejść do tematu wydatków na garnitur, oprawę muzyczną, wiązankę ślubną, dekorację kościoła, przystrojenie sali.

Garnitur

Strój Pana Młodego. Tu jest łatwiej bo Panowie mogą znaleźć garnitur, który może służyć im nie tylko do ślubu, ale również na inne okazje. Znalezienie miejsca, gdzie nie płaci się za metkę nie jest trudne. Warto odwiedzić sklepy z męską odzieżą w mniejszych miejscowościach. Nie zawsze tańsze oznacza gorsze – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Nawet w większych miastach można z łatwością znaleźć sklepy nie-firmowe oferujące odzież męską lub same garnitury, a także przeróbki krawieckie. Jeśli dobrze poszukacie traficie na tani sklep, gdzie sprzedawca jest pasjonatem garniturów, przez co jego porady okażą się bardzo cenne, a zakupiony garnitur będzie leżał idealnie. Warto sprawdzać strony internetowe takich sklepów, ponieważ czasem można trafić na bony do wydrukowania lub hasła do podania przy kasie, które zapewnią dodatkową zniżkę. Patrzmy również na dodatki krawat/muszki, spinki do mankietu, które można kupić na allegro.

 

 

 

Muzyka

Jeśli naprawdę szukacie oszczędności zastanówcie się nad wynajęciem DJ`a zamiast zespołu. Dobrzy DJ`e poprowadzą wesele lepiej niż niejeden zespół, a dodatkową korzyścią jest to, że znika Wam problem proszenia kapeli by znowu zaczęła grać albo „dziwnych interpretacji w wykonywaniu szlagierów”. Patrząc na zespoły i tak w dużej części wspomagają się podkładami muzycznymi. Słaba kapela jest droższa niż naprawdę dobry DJ. Aby wynająć dobrą kapelę trzeba wydać przynajmniej 10 000zł, inaczej nie mamy pewności, że „kapela” ta nie składa się z dwóch słabych muzyków i wierzy, z której puszczany jest podkład. Natomiast dobry DJ to koszt ok. 3 000 zł. Warto zapytać swojego menedżera sali o polecenie DJ’a, gdyż zwykle mają oni ogromne doświadczenie i setki wesel za sobą, gdzie poznali wielu DJ’i, z którymi nawet sami współpracują przy innych imprezach. Jeśli macie znajomych, którzy już wzięli ślub i mówią, że są zadowoleni z DJ’a, którego wynajęli warto ich także poprosić o numer do niego. Z wyborem trzeba jednak się śpieszyć, bo najlepsi mają pozajmowane terminy zwłaszcza między czerwcem a wrześniem. Może wam się zdarzyć, że menedżer sali zażąda, aby DJ czy kapela nie pili w trakcie wesela. Jest to dla was bardzo korzystne i koniecznie zapis o zakazie spożywania alkoholu musicie umieścić na umowie z DJ’em lub kapelą, która ma dla was grać.

 

Wiązanka ślubna

Odchodzi się od zamawiania dwóch podobnych wiązanek - jednej dla Panny Młodej, drugiej dla świadkowej. Po drugie ważne jest aby wybrane przez Was kwiaty pasowały do urody Panny Młodej, jej sukni oraz ogólnej kolorystyki weselnej. Jednak z drugiej strony bukiet nie może być pierwszą lub nawet jedyną rzeczą rzucającą się w oczy, to znaczy nie może on „przesłaniać” Panny Młodej. Tu z pomocą przychodzi florystka, która podpowie z jakich kwiatów można zrobić bukiet, by nie był on zbyt dużym kosztem. Kwiaty sezonowe są najtańsze, a najdroższe są storczyki i kalie, między którymi może być różnica nawet 200 zł. Odwiedzić jednak trzeba różne florystki, które przedstawią Wam swoje oferty, czasami ceny bukietów są absurdalnie wysokie i jeśli od razu trafimy na taką ofertę możemy znacznie przepłacić.

 

Dekoracja kościoła

Kwiatami kościół jest udekorowany na każdą Mszę Świętą, więc z pewnością u Was też tak będzie. Jeśli jednak chcecie mieć pewność to dowiedzcie się od proboszcza lub kościelnego kto dekoruje i skontaktujcie się z nim. Z pewnością taniej będzie aniżeli u firm zewnętrznych. Jeśli jest w kościele zwyczaj samemu dekorować to sprawdźcie czy nie ma jeszcze innego ślubu w tym samym dniu. Jeśli tak to zawsze możecie się spotkać, ustalić jaki wystrój wam najbardziej odpowiada i podzielić się zarówno kosztami, jak i pracą. Pary, które mieszkają w dużych miastach lub w ich pobliżu mogą zawsze odwiedzić giełdę kwiatową, gdzie na pewno zapłacą za rośliny mniej niż w kwiaciarni.

 

Przystrojenie sali

Najlepiej jest znaleźć taką salę, która ładnie wygląda i ma na stałe dekoracje zarówno materiałowe, jak i na stołach (świeczniki, wazony). Jeśli taki wystrój sali akurat nie będzie Wam odpowiadać wówczas za niezbędne minimum powinno się przyjąć udekorowanie Waszego miejsca, czyli ściany za Wami - serce, balony itp. Kwiaty na stołach na sali to piękny dodatek. Stawiając po jednej gałązce róży, lilii, tulipana – kwiatu, którego właśnie jest sezon nie ponosimy dużego wydatku, a efekt jest fajny. Obecnie można jednak znaleźć salę, gdzie dekoracje są w cenie, jednak należy zwrócić uwagę na zdjęcia z poprzednich imprez zamieszczane na Internecie, aby ocenić możliwości dekoracyjne. Czasami menedżerowie obiecują, że mogą zrobić wszystko, a w efekcie pomijają niektóre uwagi i sala wygląda biednie. Często zdarza się, że zewnętrzni dekoratorzy nie są wpuszczani do lepszych sali, co menedżerowie tłumaczą niszczeniem przez dekoratorów niektórych rzeczy, np. poprzez nieodpowiednie wbijanie szpilek. Warto się nie upierać przy swoim dekoratorze, bo jak coś faktycznie zniszczy trzeba będzie płacić dodatkowo za szkody.

***

Jeżeli chcesz już teraz mieć dostęp do całego ebooka "Jak nie przepłacić i mieć świetny ślub oraz wesele" kliknij Tutaj

***

W ostatnim artykule z cyklu "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" przeczytasz m.in. w jaki sposób nie wydać fortuny na makijaż i fryzurę ślubną, obrączki, samochód, fotografowanie i filmowanie. Ponadto znajdziesz wskazówki czy należy ograniczać ilość zaproszonych gości i zorganizować skromne przyjęcie czy też lepiej  "zaszaleć" i zorganizować dużą uroczystość.

 

Makijaż i fryzura

 

Na makijażu oraz fryzurze można zaoszczędzić podejmując ryzyko rezygnacji z wcześniejszej próby co może skutkować oszczędzeniem 150 do 400 zł. Aby zmniejszyć tu ryzyko trzeba znaleźć osobę wiarygodną, z doświadczeniem (np. referencje, fotografie). Dobra wizażystka/fryzjerka wyeksponuje piękność bez wcześniejszych prób. Można też samemu podjechać do zakładu i przyglądnąć się tworzonym makijażom i fryzurom. Ewentualnie jeśli Panna Młoda nie jest zdecydowana jaką fryzurę chce może poprosić koleżanki o urządzenie wieczoru piękności, kiedy to przyjaciółki będą czesały Pannę Młodą i robiły zdjęcia. Inspiracji możecie zawsze poszukać w Internecie. Wiadomo, że nie będą to profesjonalne fryzury, jednak zdjęcia pozwolą na podjęcie decyzji, czy ogólnie lepiej wyglądamy w koku, rozpuszczonych włosach, we fryzurze asymetrycznej, czy innej.

 

 

 

Obrączki

 

Cena bardzo zależy od salonu jubilerskiego, czyli marki i miejsca jego lokalizacji. Salony w galeriach i centrach miast będą miały droższe produkty, głównie przez wysoki czynsz jaki płacą za wynajem lokalu. Tańsze, a równie piękne obrączki można znaleźć nie idąc za reklamami. Złoto najczęściej próby 585 różnie kosztuje w różnych miejscach, tak samo jak grawerowanie, które może być już uwzględnione w cenie lub nie. Warto nie upierać się przy obrączkach wysokiej próby, ponieważ im wyższa próba tym bardziej miękkie złoto, które przy codziennych czynnościach zniszczy się szybciej, a przecież chcemy, żeby nasze obrączki były piękne przez lata. Dobrze trzeba się zastanowić też nad wzorem obrączek. Przez dzisiejszą modę salony oferują najróżniejsze obrączki – gładkie, ze wzorami, wysadzane cyrkoniami lub brylantami. Zdobione obrączki są bardzo kuszące zwłaszcza dla Pań. Jednak trzeba pamiętać, że obrączek takich nie będzie można nigdy poszerzyć, ponieważ poszerzanie zniszczy wzór, a cyrkonie i diamenty wypadną. Jeśli już jednak bardzo chcemy, aby na naszych obrączkach znajdował się pięknie błyszczący kamień nasze poszukiwania odpowiedniego jubilera mogą się wydłużyć. W przypadku cyrkonii, jeśli wypadną, koszt włożenia nowych jest niewielki, a o taką naprawę obrączki możemy poprosić w każdym salonie. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana w przypadku diamentów. Salony dają niekiedy gwarancję na diamenty, jednak może ona być wystawiona przykładowo jedynie na 2 lata, przez które bez żadnych dodatkowych kosztów jubiler wstawi nowy kamień, oczywiście o ile obrączka oddana jest do naprawy w salonie, gdzie się ją zakupiło. Po upłynięciu dwóch lat każda następna naprawa będzie nas kosztować. Nie wierzcie też jeśli sprzedawca powie wam, że diamenty nie wypadną. To, że się nie ukruszą to prawda, w końcu są najtwardszym materiałem na ziemi, jednak osadzone są w miękkim złocie, a podczas codziennych czynności kamień w końcu się obluzuje. Wybierając obrączki ze wzorem też musicie się zastanowić, czy na pewno chcecie całe życie uważać, aby nie przekręciła Wam się na palcu, a piękny wzór cały czas pozostawał widoczny :)

 

Samochód

 

Do kościoła i na salę Państwo Młodzi muszą jakoś dojechać. Myśląc tradycyjnie najprościej jest wypożyczyć auto. Koszt wynajmu auta ze względu na cenę można podzielić na dwa poziomy. Pierwszy do 1000 zł – auta nowoczesne – typu Mercedes, Jaguar, BMW oraz powyżej 1000 zł – auta retro i limuzyny (ich przeciętny koszt to ok. 1400-1700 zł). Jeśli szukamy oszczędności można rozejrzeć się wśród znajomych, być może ktoś z nich jest w posiadaniu auta, które Was zainteresuje. Takie auto możemy sami przyozdobić (np. też prosząc kogoś o pomoc) ozdobami do kwiatów i prezentów zakupionymi na allegro. Jeśli zdecydujemy się jednak na wynajęcie auta z firmy to najczęściej płacimy za godziny. By ich niepotrzebnie nie wydłużać, można zamówić auto pod dom Panny Młodej lub miejsce, z którego będziecie wychodzić już razem. W przypadku drugim trzeba zorganizować jeszcze podróż Pana Młodego do swojej wybranki. Jeśli chodzi o kwestie podroży z kościoła do sali weselnej najczęściej można spotkać się z tym, że goście jadą autobusem. Państwo Młodzi w tym momencie mogą pojechać razem ze swoimi gośćmi jednocześnie zapewniając im atrakcję związaną ze swoją obecnością. W większych miastach można zainteresować się wynajęciem autobusu przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Po pierwsze jest to tańsze rozwiązanie niż tradycyjny autokar, a po drugie autobus można też ozdobić balonikami, a wasze imiona wyświetlą się z przodu w miejscu, gdzie zwykle widzimy numer autobusu i cel jego podróży.

 

Fotografowanie i filmowanie

 

Fotografowanie w plenerze, kościele, na weselu, reportaż, zdjęcia w studiu. Jeśli macie dobrych znajomych mających sprzęt i oko to możecie bardzo dużo zaoszczędzić prosząc ich o pomoc. Jeśli chcecie profesjonalnego fotografa to wybierajcie z wysokiej półki, bo półprofesjonaliści wezmą opłatę wysoką, a zdjęcia sami będziecie selekcjonować. Fotograf i kamerzysta podobnie jak DJ lub kapela najlepiej żeby byli z polecenia. Popytajcie znajomych, rodzinę, menedżera sali, czy kogoś by Wam nie zaproponowali. Cena za dobrego fotografa to zwykle 3000-5000zł, natomiast ceny kamerzystów są dużo bardziej zróżnicowane, a czytając ich ofertę można zauważyć, że dysponują podobnym sprzętem, ale na przykład wcisną wam cztery osoby kamerujące, a na koniec dwie płyty blu-rey z tym samym filmem i jeszcze 3 w gorszej jakości, a może nawet dodatkowo pen-driva.

 

Ilość gości weselnych

 

Przeważnie goście się sami finansują, więc nie warto na nich oszczędzać. Prezenty od gości zwykle pokrywają sumę, którą wydacie na menu, a czasami nawet ją przewyższają. Dlatego zewsząd możecie usłyszeć porady, aby zaprosić jak najwięcej gości. Akurat porady tej dobrze posłuchać, ponieważ im więcej tym lepiej. Nawet pomijając kwestię finansową, przy większej ilości osób wesele będzie bardziej radosne, ponieważ każdy będzie miał z kim porozmawiać. Zwyczajem już jest proszenie gości o potwierdzenie przybycia, przykładowo najpóźniej miesiąc przed uroczystością. Jednak zawsze w przeddzień jeszcze paru zaproszonych poinformuje, że nie przyjedzie. Korzystnym jest przy podawaniu ostatecznym ilości gości wziąć margines na te 5% aby nie doprowadzić do płacenia za puste nakrycia. Zawsze można natomiast zadzwonić przed dzień i poprosić o dodatkowe nakrycia. Jednak sytuacja taka możliwa jest tylko w momencie, gdy nie ustalasz gdzie goście mają siedzieć. Gości można pogrupować według stołów lub każdemu przypisać dokładne miejsce stawiając przy jego miejscu na stole wizytówkę. Ciężko jest więc wtedy zmniejszyć listę gości. Dodatkową radą co do usadzenia gości jest nie numerowanie stolików. Jeśli ponumerujemy stoliki „1, 2, 3…” niektórzy goście weselni mogą się obrazić „Czemu ja siedzę przy stoliku 8, a on przy 3? Czy jestem mniej ważny?”. Zamiast numeracji stoliki można nazwać tytułami filmów, nazwami kwiatów lub w inny oryginalny sposób.

 

Podsumowanie

 

Ślub i wesele to niezwykłe wydarzenie, skomplikowane pod kątem organizacyjnym. Dlatego warto zaplanować i przemyśleć plan działania, tak, aby w tym wyjątkowym dniu odpocząć i móc cieszyć się każdą chwilą. Mając już zaplecze w postaci wiedzy dotyczącej planowania, negocjacji oraz analizy poszczególnych elementów kosztów wesela na pewno sobie poradzicie.

Pamiętając o:

– szukaniu rozwiązań poza schematami

– odwadze w negocjowaniu

– rozwadze w wydawaniu

Wasz ślub będzie wyjątkowy i piękny, a przy tym nie wprowadzi was w długi.

***

Jeżeli chcesz już teraz mieć dostęp do całego ebooka "Jak nie przepłacić za ślub i wesele" kliknij Tutaj

***

Comments powered by CComment