Największy zbiór najlepszych zabaw weselnych - ZABAWY WESELNE 2021

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Oczepiny to starodawny zwyczaj podkreślający rozstanie się przez Młodych ze stanem Panieńskim i Kawalerskim - obrzędowi temu towarzyszą różne zabawy. Najbardziej popularne to:

  • Panna Młoda znajduje się w środku kółka utworzonego z trzymających się za ręce i krążących w rytm muzyki dziewczyn stanu wolnego. Następnie następuje zdjęcie welonu z jej głowy, oznaczające ostateczne porzucenie stanu panieńskiego na rzecz życia małżeńskiego, i z zamkniętymi lub zawiązanymi nawet oczami (symbol ślepego losu!) wyrzucenie go w górę. Ta panna, która złapie welon, jak mówi tradycja, w ciągu roku stanie przed ołtarzem. Podobny rytuał odbywa się w przypadku Pana Młodego. W kręgu kawalerów pozbywa się on muszki (lub musznika, krawata) i również z zasłoniętymi oczami wyrzuca ją w górę, wyznaczając kolejnego Pana Młodego do ożenku. Na tym jednak nie koniec! Nowo wybrani Państwo Młodzi muszą razem zatańczyć, pocałować się (czemu towarzyszą, oczywiście, tradycyjne weselne okrzyki: gorzko!, gorzko!) i... zobowiązać się do posprzątania weselnej sali.
  • Ustawia się na stole krzesła na których siedzą Państwo Młodzi. Następnie wokół stołu tańczą panny i kawalerowie, gdy przestaje grać muzyka, muszą się oni wdrapać na stół. Mężczyzna na kolana Panny Młodej, Kobieta zaś na kolana Pana Młodego. Oni zostają nową Parą Młodą.
  • Para Młoda siedzi na krzesełkach naprzeciw siebie a za nimi po stronie Pana Młodego kucają kawalerowie, a postronnie Pani Młodej kucają panienki. Następnie Pan Młody rzuca za siebie „muszką” i Pani Młoda podwiązką lub welonem w tym samym czasie. Osoby którym uda się złapać rekwizyty są pretendentami do szybkiego ożenku. Następnie odbywa się wspólny taniec lub też tańczą ze swoimi partnerami z którymi przyszli.
  • Kawalerowie stają w kole, Pan Młody podaje muchę, która przekazywana jest kolejno z rąk do rąk tyle razy ile lat w sumie mają Młodzi. Na kogo wypadnie na tego bęc. Wersji dla Panien, przedtem wyprasza się panny z Sali, a następnie bierze się stroik z głowy Panny Młodej i chowa się go na sali (w bukiecie na stole, lub pod klapą wodzireja albo pod krzesłem, albo przy orkiestrze). W tym czasie kiedy dziewczyny szukają goście śpiewają głośno, żeby nie podpowiadać...
  • Przygotowuję się około stu balonów których do dwóch wkłada się karteczki z napisem "Pan Młody" i "Panna Młoda". Ten kto znajdzie nakłuwając balony wygrywa...Opracowano na podstawie informacji zebranych z internetu.


Comments powered by CComment

Komentarze  

0 #6 magadalena 82 2012-04-26 23:25
ja miałam punkt pierwszy, ale chętnie bym wzieła punkt 3, jakoś wydaje mi się lepszy na małych weselach
Cytować
0 #5 Ola27 2012-02-06 20:37
oczepiny są żeczywiście głowną atrakcją, czasami na weselach na których byłem to od oczepin zaczynają się różne zabawy, wszczegolności dla wybranych przyszłych młody. Szkoda tylko, że na oczepiny trzeba czekać tak długo
Cytować
0 #4 Nati 2012-01-25 22:10
Oczepiny sa podstawa każdego wesele, tak samo jak tort, przywitanie panstawa mlodych, etc.. trudno jest wymyslić coś nowego ale z tego co widze to całkiem duży wybór zabaw jest na oczepiny
Cytować
0 #3 Weronika 2011-03-10 22:33
Ja miałam wersje balonową - poprostu fantastycznie bawily się dziewczyny i nie było odskakiwania od welonu, wszczegolności jak ostania i pierwsza osoba przebijała dwa balony ;)
Cytować
0 #2 karolina 2011-03-04 07:04
widac ze autorzy sie postarali i ze mozna cos dla siebie wybrac z tych zabaw proponowanych na oczepiny. Ja mialam na swoim weselu pierszy punkt oczepin
Cytować
0 #1 Darek 2010-02-01 14:14
Ale fajne kompedium oczepin
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież