Organizacja slubu, sali, kamerzysty, sukni, garnituru, przyspiewki - organizer slubny

Rola świadka i świadkowej na ślubieRola i zadania świadków

Niewątpliwie bycie świadkiem na uroczystości ślubnej jest wielkim wyróżnieniem oraz zaszczytem. Najczęściej na świadków proszone są osoby stanu wolnego - rodzeństwo lub przyjaciele przyszłej Pary Młodej. Świadkiem może być osoba pełnoletnia, posiadająca dokument tożsamości.

 


Świadkowie są osobami, które w wymiarze prawnym, poświadczają o przysiędze złożonej między małżonkami. Powinni oni być blisko Pary Młodej w Dniu Ślubu, wspierać ich i jednocześnie dbać o sprawy organizacyjne, tak aby Młodzi w tym dniu mogli cieszyć się sobą, a nie martwić tym, że o czymś zapomnieli.

Świadkowie już przed ślubem mogą być bardzo pomocni przyszłej Młodej Parze. Jeżeli świadkowie mieszkają w miejscu gdzie planowany jest ślub, mogą razem z Młodymi włączyć się w prace związane z organizacją wesela. Naturalnie to czy zaangażujemy naszych świadków w sprawy organizacyjne zależy od nas – jeśli mamy taką okazję, warto z niej skorzystać i poprosić świadków o pomoc. Na pewno sprawi im to dużą radość, a dla Młodej Pary będzie to pewnego rodzaju prezent z ich strony.

 

W czym świadkowie mogą pomóc przyszłej Młodej Parze:

 

 

 

Wybór sukni ślubnej/garnituru – świadkowie z przyjemnością włączą się do poszukiwania tej jedynej i wymarzonej sukni ślubnej. Przyszła Panna Młoda na pewno chętnie usłyszy opinię zaufanej osoby na temat sukni, w której będzie prezentować się w tym wyjątkowym dniu. Najczęściej Pan Młody nie bierze udziału przy wyborze sukni ślubnej, warto może natomiast zabrać świadka, który fachowym ;), męskim okiem oceni jak Młoda prezentuje się w sukni. Niektóre Panny Młode również nie chcą być obecne przy wyborze garnituru dla Młodego, wtedy świadkowie mogą dopomóc przy dopasowaniu odpowiedniego garnituru, który będzie harmonizował z suknią ślubną.

Przygotowanie listy prezentów – świadkowie mogą pomóc Młodym w przygotowaniu listy prezentów ślubnych. Na pewno ich pomoc będzie cenna przy rozpowszechnieniu tej listy wśród gości. Świadkowie mogą rozesłać drogą mailową listę prezentów i każdy z gości wpisując się na listę tym samym rezerwuje prezent, który podaruje Nowożeńcom. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której prezenty się dublują.

Przygotowanie Wieczoru Panieńskiego/Kawalerskiego – o tym raczej nie musimy przypominać naszym świadkom. Najczęściej świadkowie przygotowują Wieczór Panieński/Kawalerski – po konsultacji z przyszłą Panną Młodą/Panem Młodym. Młodzi mogą zdać się na inwencję świadków w zorganizowaniu panieńskiego/kawalerskiego lub omówić z nimi jak sobie wyobrażają ten wieczór – czy chcieliby mieć pożegnanie stanu wolnego w klubie, dyskotece, czy wolą może bardziej kameralne klimaty i zdecydują się na tak zwaną domówkę.

Upiększanie butelek z alkoholem – jeśli narzeczeni decydują się na duże wesele, ze sporą ilością alkoholu, na pewno także będą chcieli udekorować butelki. Można do tego wykorzystać specjalne naklejki weselne, kokardki, czy własnoręcznie wykonane np.: krawaty na butelki. Aby praca przy upiększaniu butelek szła sprawnie – można poprosić świadków o pomoc, każda para rąk na pewno się przyda.

Przygotowanie upominków dla gości – ostatnio dużą popularnością cieszy się zwyczaj obdarowywania Gości weselnych skromnymi upominkami. Świadkowie mogą włączyć się w przygotowania takich upominków. Mogą to być na przykład małe woreczki z cukierkami z bilecikiem, na którym będą krótkie podziękowania. Każdy z gości może otrzymać taki upominek przy składaniu życzeń Młodym. Prezenciki można także ułożyć na stole przy każdym z nakryć.

Przygotowanie winietek – jeśli Młodzi zdecydują się na usadzenie gości według własnego planu, mogą wówczas poprosić świadków o przygotowanie winietek z imionami i nazwiskami gości. Jeżeli organizatorzy przyjęcia weselnego nie podejmą się rozłożenia winietek na stole, można o to poprosić świadków. Należy wówczas przygotować dokładną rozpiskę usadzenia gości na Sali Weselnej, a świadkowie na pewno nie będą mieli problemu z rozłożeniem winietek. Warto skorzystać z takiej pomocy, gdyż Młodzi przed ślubem powinni mieć jak najmniej obowiązków na swojej głowie.

Coś nowego, pożyczonego i niebieskiego – tradycja podpowiada, że w Dniu Ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie coś nowego, pożyczonego i niebieskiego. I tu kolejne wyzwanie dla Świadkowej – znając gust Młodej na pewno znajdzie coś odpowiedniego. Coś nowego – może to być na przykład błyszczyk, perfumy, coś pożyczonego – może to być biżuteria, no i coś niebieskiego – najczęściej jest to podwiązka z niebieską kokardką lub kwiatuszkiem.

Zdobienie sali weselnej, samochodu, domu z którego wychodzi Młoda Para – w tym przypadku pomoc świadków może być nieoceniona. Jeśli zdecydujemy się na zdobienie Sali we własnym zakresie energia świadków i ich zapał na pewno bardzo się przydadzą. Przyszłe Pary Młode często same chcą stroić sale weselne. Najczęściej sala udostępniona jest już dzień przed weselem lub w Dniu Ślubu. Warto się jednak zastanowić czy na pewno wystarczy nam sił na udekorowanie Sali, a następnego dnia na całonocne szaleństwo. Młodzi mogą poprosić o pomoc świadków oraz przyjaciół. Na pewno każda para rąk będzie cenna. Młodzi dzięki temu zaoszczędzą sporo czasu, a w Dniu Ślubu będą bardziej wypoczęci. Świadkowie mogą także pomóc w zdobieniu samochodu, którym Młodzi będą jechać do ślubu oraz w zdobieniu domu, z którego wychodzi Młoda Para (np.: ozdobić balkon, korytarz, bramę itp.)

Sprawy formalne – od świadków przed ślubem kościelnym przyszli Małżonkowie będą potrzebować danych personalnych oraz adresy zamieszkania. Są to dane wymagane przy spisania protokołu w kancelarii parafialnej. Najczęściej odbywa się to na miesiąc przed ślubem (w zależności od parafii, w której planowany jest ślub). Niektórzy księża mogą również wydać karteczkę spowiedzi dla świadków. Świadkowie przy spowiedzi dają kartkę do podpisu swojemu spowiednikowi i w dniu ślubu przedstawiają ją księdzu udzielającemu sakramentu małżeństwa. 

Comments powered by CComment

Komentarze  

0 #2 Ewa 2016-07-09 16:54
Ja nie chciałam mojej świadkowej obciążać przygotowywaniem listy prezentów ślubnych, więc założyłam ją sama przez internet - to dużo prostsze rozwiązanie, bo nikogo nie angażuje, a sprawdza się chyba nawet lepiej. Ja miałam listę na White Dreams i bardzo polecam - ogromny wybór prezentów, które goście mogą kupować bezpośrednio na stronie, po ślubie można z czegoś zrezygnować i np. w jego miejsce wybrać coś innego. Idealny sposób na to, aby prezenty ślubne były trafione, wymarzone i naprawdę unikatowe. :)
Cytować
0 #1 Monia 2013-08-05 20:41
Świadkowie są często niestety niedoceniani. Odwalają kawał dobrej roboty a rzadką im się za to dziękuję. Fajnym zwyczajem powinno stać się podziękowanie dla świadków. Zamówić dla nich piosnkę, wręczyć drobny upominek np szklaną ..[reklamuj sie u nas].., czekoladki lub kwiaty i było by miło.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież