Organizacja slubu, sali, kamerzysty, sukni, garnituru, przyspiewki - organizer slubny

Ślub Kościelny oprawa liturgiiŚlub kościelny - oprawa liturgii

Jeżeli zamierzać zawrzeć związek małżeński w kościele - ślub konkordatowy lub ślub kościelny po wcześniejszym ślubie w Urzędzie Stanu Cywilnego, warto pomyśleć o wyjątkowej oprawie liturgii Mszy Świętej, podczas której powiecie sakramentalne tak. Można - w porozumieniu z księdzem - poprosić najbliższą rodzinę i przyjaciół o odczytanie modlitwy wiernych bądź zaśpiewanie psalmu.

 

Przed zawarciem związku małżeńskiego w  kościele warto spotkać się wcześniej z księdzem lub ojcem, który będzie przewodniczył Mszy świętej, w trakcie której złożymy przysięgę małżeńską . Oto niektóre elementy oprawy liturgii, na które możemy mieć wpływ:

  • Przystrojenie kościoła - w niektórych kościołach jego przystrojeniem zajmują się siostry zakonne, często jednak nie ma osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za dekorację kościoła, warto wówczas poprosić o pomoc w dekoracji kogoś z rodziny bądź przyjaciół i znajomych. Oczywiście Para Młoda (która za wystrój płaci) powinna wybrać kwiaty, ich kolor, zdecydować czy chce aby w kościele znajdowały się przy ławkach dodatkowe stroiki z kwiatami (girlandy), białe szarfy, a przed ołtarzem specjalna bramka z kwiatów itp.

     

  • Oprawa muzyczna Mszy świętej - najczęściej na Mszy ślubnej gra organista z parafii (zwykle zapłata organisty nie jest wliczana w opłatę, którą dajemy księdzu). Młodzi mogą omówić z nim przed mszą jakie pieśni chcieliby usłyszeć na swoim ślubie. Dodatkowo możliwe jest wynajęcie na Mszę solisty/solistki, którzy zaśpiewają Ave Maria. Jeżeli sami śpiewamy lub gramy w zespole kościelnym można prosić znajomych o muzyczną oprawę mszy św.

  • Wejście do kościoła - przed mszą ślubną należy ustalić z księdzem czy mamy sami podejść do ołtarza, czy też ksiądz podejdzie do nas w uroczystym orszaku z ministrantami - ksiądz podchodzi do Młodej Pary znajdującej się przy głównym wejściu do kościoła, podaje jej do ucałowania krzyż, a następnie Młoda Para uroczyście podchodzi do ołtarza za księdzem. Wprawdzie w zagranicznych filmach często oglądamy jak Panna Młoda prowadzona jest do ołtarza przez swego ojca, to jednak w Polsce najczęściej Młodzi do ołtarza podchodzą razem.

  • Czytania - Państwo Młodzi mogą wybrać (spośród czytań dedykowanych na tę okazję) czytania, które usłyszą na mszy ślubnej, o ich przeczytanie można poprosić kogoś z rodziny, przyjaciół. Przykładowe teksty czytań.

  • Śpiew psalmu - jeżeli wśród zaproszonych gości jest ktoś kto ładnie śpiewa i nie będzię go stresował "występ" przed całą rodziną, możemy go poprosić o zaśpiewanie psalmu między czytaniami.

  • Kazanie - kazanie jest obowiązkowym elementem na mszy ślubnej, jeżeli znamy księdza bądź ojca udzielającego nam ślubu, z pewnością będzie to kazanie skierowane bezpośrednio do Młodej Pary.

  • Tekst przysięgi - młodzi mogą ustalić przed ślubem czy chcą się nauczyć tekstu przysięgi na pamięć, czy też wolą powtarzać jej tekst po księdzu udzielającym sakramentu.

  • Modlitwa wiernych - Para Młoda może sama ułożyć modlitwę wiernych, powinniśmy w niej pamiętać o zmarłych rodzicach, rodzeństwie, o prośbie o błogosławieństwo dla małżeństwa. Modlitwę wiernych może odczytać ktoś z rodziny bądź przyjaciół.

  • Podziękowania - na końcu mszy ksiądz zwykle składa życzenia Młodej Parze, my również możemy poprosić go o mikrofon i podziękować uroczyście wszystkim gościom za przybycie na uroczystość i współuczestniczenie w tak ważnym dla was momencie.

Comments powered by CComment

Komentarze  

0 #11 Karol 2016-08-27 13:05
Ludzie wy wszyscy macie nieźle narobione w głowach. Co wy wygadujecie? Ja ukończyłem kurs organistowski i wiem że każda pieśń, która mówi o miłości i szczęściu powinna znaleźć się na ślubie. A dlaczego?, bo ta chwila którą młodzi przeżywają właśnie takie uczucia i chwile radości opisuje. Na miłość boską jakby ktoś zagrał mi na ślubie kto się w opiekę- pieśń to bym chyba wyszedł z siebie. Przeciez ta pieśń to pieśń z okresu zwykłego i o czym ona mówi w ogóle co ma wspólnego ze ślubem ? Ludzie pomyślcie trochę zanim coś piszecie bo jak to się czyta to aż się dziwi człowiek że takie debile kursy pokończyli
Cytować
0 #10 Kasia 2013-02-17 21:51
Ja byłam na ślubie, gdzie przed Państwem Młodym szła dziewczynka niosąca obrączki. Ja na swoim ślubie chcę żeby przede mną i narzeczonym szła para dzieci, chłopiec będzie niósł obrączki a dziewczynka będzie rzucała kwiatkami. Wydaje mi się, że to zależy od podejścia proboszcza...
Cytować
0 #9 Lukasz 2013-02-09 07:51
gdzieś Ty się chłopie uczył, że ci piosenki kazali śpiewać?:D
Cytować
0 #8 marianna 2013-01-07 07:16
mnie interesuje jeszcze inna sprawa.Otóż czy prawo kościelne zezwala na to aby przed państwem młodych szła np.para dzieci, czy jedno dziecko niosąc na poduszeczce obrączki?
Cytować
0 #7 Marta 2012-09-10 10:13
oczywiście, że jest. Ale ksiądz musi mieć piękny głos i należy się liczyć z tym, że śpiewana msza trwa dłużej. Jeśli godzinę później jest kolejny ślub, to ksiądz może odmówić.
Cytować
0 #6 ewa 2012-08-29 21:26
Czy jest możliwość, aby podczas ślubu odprawiona była tzw. msza śpiewana?
Cytować
0 #5 Tomasz 2011-11-07 23:42
Chciałbym tu parę słów co do oprawy muzycznej podczas liturgii,muszę tutaj zaznaczyć,że nie wolno używać podczas żadnej Mszy świętej piosenek,wyjętych że tak powiem nie wiem skąd.Należy śpiewać tylko pieśni liturgiczne i to takie,aby wierni brali udział w śpiewie.Niewolno robić tak,aby odzwyczajać ludzi od śpiewu,do czytania Pisma świętego podczas Mszy św. czyśpiewania psalmu,także trzeba być przygotowanym,a nie że tak powiem "mruczeć pod nosem".To nie jest rekord w pobiciu,kto szybciej przeczyta.Do tego należy podchodzić z pełnym szacunkiem.Kto nie umie śpiewać czy czytać,lepiej żeby za to nie zabierał się.Jestem Lektorem,zarazem kościelnym już 30 lat i wiem jak trzeba podchodzić do tego,również śpiewam i zdaje sobie z tego sprawe,jak należy do tego podchodzić.
Cytować
0 #4 irek 2011-08-26 21:18
na mszy slubnej powinno sie grac piesni dostojne i tradycyjne np. ,,kto się w opiekę''
Cytować
0 #3 M. 2011-07-22 23:43
Piosenek-pieśni, wszystko zależy od oprawy oraz od przygotowania utworów, ja jestem za - miałem to na własnym slubie
Cytować
0 #2 Tomasz 2011-06-25 14:04
To źle was uczono. Pod żadnym pozorem nie wolno śpiewać piosenek. Choć śpiew uczestników jest ważny, to ma znaczenie drugorzędne wobec doniosłości sprawowanej ofiary.
Cytować
0 #1 Marcin 2010-04-27 15:38
Ja gram tak:
Na wyjście kapłana po Nowożeńców: preludium Mendelsohna,
W: Pod Twą obronę.
O: Musicie się kochać,
K: Ave Maria
U: Panie tu do Twych stóp.
W: Gdy się łączą ręce dwie
i Marsz Weselny Mendelsona.
Nie są to pieśni liturgiczne, aczkolwiek, na studiach, uczono nas, że zależnie od potrzeb można wnosić repertuar piosenek, do Liturgii.
I moim zdaniem tak powinno być, ponieważ ludzie znają więszy krąg piosenek co odbija się śpiewem. Ja do tego na każdej Mszy używam rzutnika, i 15 min., przed każdą Mszą, śpiewam z ludźmi:)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież