Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Pożycie Finansowe - pieniądze w związkuŻycie w małżeństwie to dzielenie również portfela dlatego warto już dziś poznać siebie i partnera by uniknąć konfliktów, napięć pretensji i żali a nawet powodów do rozwodu.  Pieniądze bywają tematem tabu ale każdy przyzna, że mają wpływ na nasze życie, poziom życia, bezpieczeństwo i relaks lub przemęczenie. Są cztery podejścia do pieniędzy, które determinują poziom życia i czerpania rudości z życia. Warto już dzisiaj przeprowadzić u siebie diagnozę by mieć dobre relacje w związku, cieszyć się pełnią życia.

 

 

Przedstawiamy wypróbowaną metodę pozwalająca na osiągniecie równowagi i wyższych standardów życiowych. Wykonując ćwiczenie można się świetnie bawić a przy tym poznać się wzajemnie.


Oto 4 kroków do udanego wspólnego portfela dla małżeństw, związków.

Weście kartki papieru i coś do pisania. Usiądźcie i przygotujcie się
1. Określ jakie Ty masz podejście do finansów
Odpowiedz na pytania:
- Jak wydajesz pieniądze?
- Jak je gromadzisz pieniądze? (oszczędzasz, magazynujesz)
-  Jak o nich myślisz, zarządzasz pieniędzmi
Poniżej przedstawiamy 4 typy osobowości
2. Określ jakiego typu jest twój partner
3. Wymiecie się informacjami. Czy wasze zdanie o sobie i o partnerze/partnerce jest takie same?  Jeśli nie, to może druga osoba zewnątrz to widzi.
4. Pomyślcie jak możecie wykorzystać wasze cechy do uzyskania równowagi finansowej dotyczącej życia waszego.  Jak pomóc akumulatorowi na cieszenie się z życia poprzez przedmioty przydatne, czy wydawców umożliwić .

Typy osobowości finansowej:

Oszczędzacze – osoby, które lubią gromadzić pieniądze. Czują się pewniej kiedy mają pieniądze na koncie. Na konto można wszytko wpłacić. Nie lubią wydawać. Nie jest im nic potrzebne. Nie lubią kupować dla siebie, a o rozrywce wolą nie mówić.  Oszczędzacze jak kupują patrzą zawsze czy warto wydać pieniądze. Gromadzą bankom kapitał do pożyczania.

Wydawacze – typ osoby, która lubi wydawać. Zdarza się jej więcej wydać aniżeli ma. Uważa, że pieniądz trzeba wydawać bo tylko tak przynosi szczęście. Nie potrafią gromadzić pieniędzy ale pieknę rzeczy. Lubią płacić kartą bo nie muszą patrzeć na pieniądze. Cena nie gra roli. Napędzają gospodarkę.

Udouchowieni – uważają, że pieniądze to zło, nie można o nich myśleć, ani kierować się. Świat jest ważniejszy i wszystkie rzeczy po za. Pieniądze są na ostatnim miejscu.

Beztroscy w pieniądze – a po co myśleć o pieniądzach? Po co się nimi zajmować? Po co liczyć? Osoby dystansują się od tematu pieniędzy, liczenia pieniędzy.  Nie chcą mieć wspólnego z pieniędzmi, uciekają od trosk egzystencjalnych jakim są pieniądze. Nie liczą pieniędzy.

We dwoje się uzupełniamy w celu uzyskania równowagi. Dlatego warto porozmawiać jak poukładać sprawy. Kto trzyma kasę, jakie są zasady, co chcemy osiągnąć.


A na koniec zachęcamy do rozwoju tematu finansów poprzez pogłębianie wiedzy, dyskutowanie, wyznaczanie celu, zarządzanie pieniędzmi w celu ich pomnażania i udzielania się.

Comments powered by CComment