Oczepiny to starodawny zwyczaj podkreślający rozstanie się przez Młodych ze stanem Panieńskim i Kawalerskim - obrzędowi temu towarzyszą różne zabawy. Najbardziej popularne to:

  • Panna Młoda znajduje się w środku kółka utworzonego z trzymających się za ręce i krążących w rytm muzyki dziewczyn stanu wolnego. Następnie następuje zdjęcie welonu z jej głowy, oznaczające ostateczne porzucenie stanu panieńskiego na rzecz życia małżeńskiego, i z zamkniętymi lub zawiązanymi nawet oczami (symbol ślepego losu!) wyrzucenie go w górę. Ta panna, która złapie welon, jak mówi tradycja, w ciągu roku stanie przed ołtarzem. Podobny rytuał odbywa się w przypadku Pana Młodego. W kręgu kawalerów pozbywa się on muszki (lub musznika, krawata) i również z zasłoniętymi oczami wyrzuca ją w górę, wyznaczając kolejnego Pana Młodego do ożenku. Na tym jednak nie koniec! Nowo wybrani Państwo Młodzi muszą razem zatańczyć, pocałować się (czemu towarzyszą, oczywiście, tradycyjne weselne okrzyki: gorzko!, gorzko!) i... zobowiązać się do posprzątania weselnej sali.
  • Ustawia się na stole krzesła na których siedzą Państwo Młodzi. Następnie wokół stołu tańczą panny i kawalerowie, gdy przestaje grać muzyka, muszą się oni wdrapać na stół. Mężczyzna na kolana Panny Młodej, Kobieta zaś na kolana Pana Młodego. Oni zostają nową Parą Młodą.
  • Para Młoda siedzi na krzesełkach naprzeciw siebie a za nimi po stronie Pana Młodego kucają kawalerowie, a postronnie Pani Młodej kucają panienki. Następnie Pan Młody rzuca za siebie „muszką” i Pani Młoda podwiązką lub welonem w tym samym czasie. Osoby którym uda się złapać rekwizyty są pretendentami do szybkiego ożenku. Następnie odbywa się wspólny taniec lub też tańczą ze swoimi partnerami z którymi przyszli.
  • Kawalerowie stają w kole, Pan Młody podaje muchę, która przekazywana jest kolejno z rąk do rąk tyle razy ile lat w sumie mają Młodzi. Na kogo wypadnie na tego bęc. Wersji dla Panien, przedtem wyprasza się panny z Sali, a następnie bierze się stroik z głowy Panny Młodej i chowa się go na sali (w bukiecie na stole, lub pod klapą wodzireja albo pod krzesłem, albo przy orkiestrze). W tym czasie kiedy dziewczyny szukają goście śpiewają głośno, żeby nie podpowiadać...
  • Przygotowuję się około stu balonów których do dwóch wkłada się karteczki z napisem "Pan Młody" i "Panna Młoda". Ten kto znajdzie nakłuwając balony wygrywa...Opracowano na podstawie informacji zebranych z internetu.