Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Porozmawiajmy o finasach w związkuW małżeństwie ważną sprawą jest, aby mąż i żona wypracowali wspólne podejście do finansów. Oboje wywodzicie się z różnych domów, jedni z bardziej inni mniej zamożnych, może w rodzinach obojga z Was się nie przelewało, a może wprost przeciwnie, pieniędzy nigdy na nic nie brakowało i mogliście pozwolić sobie na spełnianie wszelkich zachcianek i wydawać pieniądze na różne gadżety.

Tworząc nową rodzinę warto przedyskutować temat finansów, ustalić nie tylko czy będziecie mieli jedno wspólne konto, na które będziecie równo przelewać pieniądze na podstawowe wydatki, a całą resztę pozostawicie na indywidualnych kontach. Przed Wami wiele wydatków jednym z najbardziej obciążających jest kupno mieszkanie i później spłata kredytu hipotecznego - na zakup własnego M młodzi decydują się jeszcze przed ślubem. Kredyt hipoteczny to najczęściej zobowiązanie, które będziemy spłacać nawet kilkadziesiąt lat. Młodzi powinni wspólnie określić strategię oszczędzania pieniędzy, przygotowywania poduszki finansowej na wypadek utraty pracy, choroby, nieprzewidzianych wydatków itp. Warto na początku małżeńskiej drogi spojrzeć obiektywnie na możliwości zarobienia pieniędzy. To najlepszy okres na przyjrzeniu się możliwościom osiągnięcia dodatkowych dochodów. Im szybciej zaczniemy o tym myśleć i działać, tym łatwiej będzie nam zgromadzić niezwykle potrzebną poduszkę finansową, a nawet dojść do finansowej wolności.

 

Co jest ważne w rozmowie o pieniądzach w związku?

 

Działania aby nie doprowadzić do kłótni tylko znalezienia rozwiązania. O to 5 sprawdzonych sposobów na udany dialog finansowy

1. Najedzenie, przy herbatce lub kawce. To ma być przyjemność!

2. Postawa siedząca - utrudnia wyjście i dominacje

3. Pamiętanie, że druga osoba Kocha!

4. Nie wszystkie problemy naraz, kroczek po kroczku dalej się zajdzie

5. Mówimy w osobie JA - nie strzelamy z karabinu nabojami "ty"

 

Dlaczego tak się irytujemy finansami w małżeństwie?

1. Bo boimy się o przyszłość, lęki

2. Bo nie chcemy stracić marzeń,

3. Bo inaczej pojmujemy finanse

Comments powered by CComment