Finanse we dwoje czyli jak oszczędzać, zarabiać, inwestować, zarządzać pieniedzmi

Intercyza, wiedza o narzyczonym, narzeczonej przed slubemW myśl polskiego prawa, za pewnymi wyjątkami, wszystko co zostało nabyte po zwarciu małżeństwa stanowi majątek wspólny, jednak przysięga ślubna nie powoduje, że małżonkowie nie posiadają majątków osobnych – w ich skład wchodzi wszystko to na co zapracowali przed ślubem oraz niektóre rzeczy nabyte – jak spadek lub darowizna. Intercyza potocznie oznacza rozdzielność majątkową ale prawnie odpowiada „umowie majątkowej małżeńska”. Taka umowa podpisywana jest między ludźmi którzy zamierzają wstąpić w związek małżeński oraz między małżonkami – intercyza nie musi zostać spisana przed ślubem, nawet kilka lat po sakramentalnym tak.

 

Istnieją umowy intercyzy:

  • wyłączające wspólność majątkową (wprowadzające rozdzielność majątkową albo rozdzielność z wyrównaniem dorobków)
  • rozszerzające wspólność majątkową
  • ograniczające wspólność majątkową
  • przywracające wspólność ustawową

 

Czy warto podpisywać intercyzę?

„ argumenty przeciw intercyzie”

Wspólnota majątkowa ma pewne zalety – daje większą zdolność kredytową, pozwala wspólnie rozliczać się z podatków – a w sytuacji kiedy jedno z małżonków zarabia więcej niż drugie jest to bardzo korzystne.

Pamiętajmy też, że w myśl polskiego prawa wszystko czego małżonkowie dorobili się przed ślubem należy do nich – możemy uspokoić troskliwych rodziców którzy kupili nam mieszkanie czy samochód przed ślubem – nasza druga połówka nie ma do nich prawa. Często ludzie podpisują intercyzę kiedy dostaną spadek lub darowiznę, również wtedy taka umowa jest niepotrzebna – te elementy stanowią nasz osobisty majątek. To samo tyczy się zaciąganych długów, o ile nie ma bezspornych dowodów, że dług powstał za zgodą współmałżonka (a to oznacza, że pod każdą umową musiałby widnieć jej/jego podpis). Dziś prawo chroni o wiele lepiej majątek osobisty, komornik ma prawo ściągać długi z majątku osobistego dłużnika i tylko niektórych części majątku wspólnego – jak niestety pensja męża lub żony, ale już trudniej dokonać egzekucji mieszkania czy domu.

„argumenty za intercyzą”

Intercyza przydaje się, jeżeli małżonkowie chcą chronić majątek którego dorobili się po ślubie. Wbrew pozorom takie umowy zawierają małżonkowie którzy chcą to zrobić. Możliwe jest oczywiście, że sąd na wniosek jednego z małżonków zarządzi oddzielność majątkową – jednak jest to procedura długa i skomplikowana – muszą istnieć ku temu poważne powody. Tutaj pewna uwaga – każdy majątek który powstał przed ślubem, stanowi część majątku osobistego, ale jeżeli w takcie trwania małżeństwa jedno z małżonków zainwestuje ten majątek np. na rzecz firmy prowadzonej wspólnie staje się on częścią majątku wspólnego. Pamiętajmy, że o ile wierzyciel ma mocno ograniczoną możliwość egzekwowania zadłużenia z majątku wspólnego i niemal żadnej z majątku małżonka nie będącego dłużnikiem to Skarb Państwa (w tym ZUS) działa inaczej - małżonkowie odpowiadają całością majątku.

 

intercyza - co, jak, poco i dlaczegoWedług polskiego prawa po ślubie pomiędzy małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. Jest to stan domyślny, który ma wiele zalet, takich jak możliwość wspólnego rozliczania się w urzędzie skarbowym czy lepsza zdolność kredytowa, bywa też jednak niebezpieczna. By zachować po ślubie rozdzielność majątkową, lub ograniczyć wspólnotę niektórzy decydują się na spisanie umowy zwanej intercyzą. Możemy to zrobić w dowolnym momencie trwania związku i zazwyczaj pośpiech w tej materii jest zbędny, zdarzają się jednak sytuacje w których dokument taki warto sporządzić już przed zawarciem małżeństwa.


Spisanie intercyzy przed ślubem warto rozważyć gdy jedno z przyszłych małżonków (lub oboje) prowadzi własną działalność gospodarczą. Wbrew pierwszemu wrażeniu nie ma to zwykle na celu zabezpieczenia majątku przed chciwością partnera (choć i takie sytuacje zapewne się zdarzają), ale ochronę współmałżonka przed konsekwencjami ewentualnego fiaska. Rozdzielność majątkowa jest też przydatna gdy przedsiębiorca chce mieć pełną swobodę decydowania o swojej firmie. Wiele istotnych operacji, takich jak kupno czy sprzedaż nieruchomości, gdy intercyza nie została zawarta, wymagają zgody współmałżonka, a to gdy liczy się czas, jest poważnym utrudnieniem.

Rozdzielność majątkowa chroni również przed odpowiedzialnością za zobowiązania zaciągnięte przez współmałżonka Należy jednak pamiętać, że o intercyzie trzeba poinformować swoich wierzycieli. Jeżeli zobowiązanie powstało przed intercyzą wtedy egzekucja będzie prowadzona z majątku, który przed podziałem był wspólny. Choć obecnie polskie prawo dobrze chroni majątek własny żony lub męża dłużnika to wiele długów pociąga za sobą konsekwencje podatkowe, a przed fiskusem małżeństwo odpowiada całością majątku.

Coraz częściej Polki i Polacy ponownie wchodzą w związek małżeński. Przykładowo z poprzedniego związku mamy dzieci bądź jedno dziecko a pomimo rozwodu dalej prowadzimy działalność gospodarczą z byłym małżonkiem i nie chcemy aby wpływy z firmy trafiały do nowego wybranka bądź wybranki. Wolimy też żeby prawa do firmy miała tylko była żona i wspólne potomstwo – wtedy warto przed ślubem podpisać intercyzę.

 

INTERCYZA

Intercyza przed slubemMoże więc lepiej poczekać? Intercyzę można spisać tak naprawdę w dowolnym momencie trwania małżeństwa – warto jednak zastanowić się czy podpisywanie intercyzy w stresie – nasza firma ma problemy, firma małżonka ma problemy – będzie tak naprawdę dobrze przemyślane i uczciwe. Według niektórych intercyza przed ślubem jest dowodem braku zaufania do współmałżonka, trudno dyskutować o tym czy jest to prawda czy nie – wszystko zależy od ludzi. Jednak zazwyczaj jeżeli obydwoje małżonków decyduje się na intercyzę robi to zgodnie – aby zapobiec kłótnią lub aby chronić siebie nawzajem przed konsekwencjami fiaska finansowego.

Czy więc w ogóle warto podpisywać intercyzę? Tak naprawdę dużo osób decyduje się na intercyzę wtedy kiedy nie jest to konieczne – kiedy dostaje spadek lub darowiznę, a te w myśl Polskiego prawa stanowią element majątku własnego małżonka. Jeżeli żadne z małżonków nie prowadzi, ani nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej intercyza jest zbędna – być może niektórym się wydaje że zapobiegnie to kłótnią – nic bardziej mylnego. Warto więc dokładnie przeanalizować swoją sytuacje finansową przed ślubem i wybrać najlepsze rozwiązanie.

 

Intercyza Podsumowanie

Podsumowując tak naprawdę państwo młodzi z decyzją o intercyzie mogą poczekać – można ją podpisać w dowolnej chwili. Nie musi ona oznaczać całkowitej rozdzielności majątkowej – można tylko ograniczyć wspólnotę. Intercyza lub jej brak nie powoduje drastycznej zmiany ani w finansach ani w wydatkach przeciętnego kowalskiego. Może znacząco ułatwić życie przedsiębiorcom, i jest najkorzystniejsza w sytuacji kiedy każde z małżonków prowadzi osobną działalność gospodarczą. Czy intercyza oznacza brak zaufania? Ludzie powinni brać ślub jeżeli się znają – wtedy decyzję o podpisaniu intercyzy uzgadniają, często przyszli małżonkowie mają podobne zdania w tej kwestii. Jeżeli nie znamy osoby za którą chcemy wyjść lub którą bierzemy za męża – może lepiej nie brać ślubu.

kawoszka24

 

Co powinnaś wiedzieć o intercyzie?

Intercyza ilustrowana dziełem Lucretia Marcantonio Raimondi

Wasze opinie

Comments powered by CComment